Diyaliz amiloidozu ve bilek kanalı sendromunun irdelenmesi
- Tez No: 88554
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN ATAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışma Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı tarafından izlenen 48 kronik diyaliz hastası [30 hemodiyaliz ve 18 SAPD (Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi )] üzerinde yapılmıştır. Son dönem böbrek yetersizlikli hastalarda uygulanan renal replasman tedavileri ; hemodiyaliz ve SAPDnin geç dönem komplikasyonu olan osteoartiküler yakınma ve bulgular ile BKS (Bilek Kanalı Sendromu) kronik diyaliz hastalarında beta-2 mikroglobulin tipi diyaliz amiloidozunun en önemli belirtileridir. Bu çalışmada diyaliz amiloidozunun en sık ve en önemli bulgusu olan BKSunun EMG ile saptanması ve dolayısı ile de diyaliz amiloidozunun sıklığının gösterilmesi ve diyaliz amiloidozuna eşlik eden bulgular ile diyaliz amiloidozunun oluşumuna katkıda bulunan etkenlerin özellikle de serum ferritin seviyesi ile BKS ilişkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. BKSna yol açabilecek diğer hastalık ve risk faktörleri olan hastalar dışlandıktan sonra ; hastalar diyaliz amiloidozunun neden olduğu BKS ait yakınma ve fizik bulgular ile osteoartiküler yakınmalar (özellikle artralji ve artrit) bakımından değerlendirildi ve hastaların hepsine BKS saptanması amacı ile EMG çekildi. Hastalar yakınma ve fizik bulguların yanında yaş, cinsiyet, diyaliz süresi, serum CRP, ferritin ve intakt PTH seviyeleri açısından lojistik regresyon analizi ile incelendi. Yapılan analizde BKS saptanan [48 hastanın 18 tanesi (%37,5)] hastalarda diyaliz amiloidozu etyolojisinde bu faktörlerden sadece serum ferritin seviyesinin rolü anlamlı bulunmuştur (p=0,02). BKS saptanan hastaların % 93 ünde serum ferritin seviyesi yüksekti. Literatürdeki sonuçların aksine ileri yaşlarda ve diyaliz süresi uzun olan hastalarda daha sık BKS saptanmadı. Aynı şekilde diyaliz süre ortalaması kısa olan hastalarda [ 33 hastanın 12sinde (% 36)] beklenenden farklı olarak diyaliz süresi 5 yıldan uzun olan hastalar kadar sık BKS saptandı. Hastalar daha sonra diyaliz süresi ve diyaliz tipine göre 4 gruba ayrıldı ve gruplar arasındaki farklar ve gruplar içinde bu faktörler ile BKS arasındaki korelasyon incelendi. Diyaliz süresi 5 yıldan uzun hemodiyaliz hastalarının yer aldığı grup hariç diyaliz süresi 5 yıldan kısa hastaların yer aldığı diğer üç grupta serum ferritin seviyesi ile BKS arasında çok sıkı bir korelasyon bulundu. Hatta diyaliz süresi ortalaması 5 yıldan az olan SAPD hastalarının yer aldığı grupta sadece BKS saptanan 2 hastada serum ferritin seviyesi yüksekti. Hemodiyaliz 31süresi 5 yıldan uzun olan hastaların neredeyse tümünde serum ferritin seviyesi yüksekti ve ferritin ile BKS arasında korelasyon yoktu, bu sonuç serum ferritin seviyesinin özellikle diyaliz süresi 5 yıldan kısa olan kronik diyaliz hastalarında değerli bir veri olduğunu ve demir birikiminin özellikle bu grupta BKS etyolojisinde önemli bir yer tuttuğunu düşündürmüştür. Yine bu grupta serum ferritin seviyesi ile BKS arasında korelasyonun olmayışı etyolojide sadece demir birikiminin sorumlu olmadığını göstermiştir. Ayrıca grup 1, 2 ve 3de yer alan ve BKS nedeni ile cerrahi girişim endikasyonu konan ve cerrahi girişimi kabul eden birer hastaya bilek kanalı serbestleştirme cerrahisi yapıldı. Cerrahi girişim yapılan bu 3 hastadan sadece diyaliz süresi 5 yıldan uzun olan grup 2de yer alan hemodiyaliz hastasında amiloid saptandı. Diyaliz süresi 5 yıldan kısa olan diğer iki hasta olan bir hemodiyaliz ve bir SAPD hastasında ise amiloid birikimi gösterilemedi. BKS nedeni ile cerrahi girişim yapılmış, biyopsi alınmış bir hastada amiloid birikimi gösterilememiş olması diyaliz amiloidozu tanısını red ettirmez, çünkü aynı hastada yapılan eklem biyopsilerinin ya da aynı hastanın otopsi bulgularının amiloid birikimini göstermesine oldukça sık rastlanır ve bu nedenle diyaliz amiloidozu tanısı konması oldukça zor olan bir tanıdır. BKS diyaliz amiloidozunun güvenilir bir bulgusu olduğundan, BKS saptanmasında EMG kullanılması diyaliz amiloidozu tanısı için de çok önemli bir indirekt tam yöntemidir. Ayrıca EMG kolay ve pratik aynı zamanda invazif olmayışı nedeni ile daha da ön plana çıkmaktadır. Sonuç olarak diyaliz amiloidozu tanısında EMG önemli bir indirekt tanı yöntemidir. Diyaliz amiloidozuna neden olan faktörlerden bazıları düzeltilebilir faktörlerdir ve diyaliz hastalarında demir birikimi de bu düzeltilebilecek faktörler içinde yer almaktadır. Bu çalışma serum ferritin seviyesi ile BKS ve indirekt olarak diyaliz amiloidozunun sıkı ilişkisini göstermiştir. Etyolojide rolü olan faktörlerin ortadan kaldırılması diyaliz amiloidozu oluşumunu geciktirebilecek ve diyaliz amiloidozu sıklığını azaltabilecek olduğundan demir birikiminin önlenmesi bu açıdan önemli bulunmuştur. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence of Carpal Tunnel Tunnel Syndrome (CTS) was evaluated by electro-neurophysiological examination (ENE) in 48 patients (pts) (29 male and 19 female) undergoing chronic dialysis. (30 hemodialysis and 18 CAPD) Their age and dialysis durations (DD) (mean ± SD) were 43,35 ± 13,31 yr ( range (r) 17-68) and 4,22 ± 3,1 yr ( rl-13) respectively. Pts with risk factors for CTS unrelated to dialysis were excluded from the study. CTS was detected in 18 Pts (%37,5) : 6 with DD < 5 yr were asymptomatic, 6 with DD< 5 yr had arthralgia alone and 6 ( all with DD> 5 yr ) had both arthralgia and CTS symptoms. Logistic regression analysis was done to detect possible associations between CTS and the Pts age, sex, DD, levels of serum intact PTH, CRP, and ferritin. Of these, only serum ferritin levels had a strong association with CTS (p=0,02) In fact, 93% of Pts in whom CTS was detected had high serum ferritin levels. Among the 8 CAPD Pts who never hemodialysed (DD: 2,7 5± 1,67 yr (rl- 6)) CTS was detected only in 2 Pts ( DD: land 3 yr) who also the only 2 Pts in this group to high serum ferritin levels. Carpal tunnel release surgery and biopsy from the transvers carpal ligament and neural sheet of median nerve were performed in three patients. Among them only one patient was amyloid positive whom DD longer than 5 years. (DD=13 years) We conclude that dialysis related CTS as detected by ENE is not a rare finding in the early years of both hemodialysis and CAPD (36 % in patients with DD