Özel diyaliz merkezlerinin örgüt yapısı ve optimal bir model önerisi
The Organizational structure of a private dialysis center and a proposal for an optimal model
- Tez No: 69903
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği böbreğin ileri derecede hasar görerek nefron hücrelerinin harap olması ve böbreğin normal fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Diyaliz, KBY tedavisinde kullanılan ve teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişen bir tedavi biçimidir. Diyalizin amacı böbrek fonksiyonlarının azalması sonucu vücutta biriken metobolik maddelerin atılmasını sağlamaktır. Diyaliz uygulaması, KBY hastalarının böbrek transplantasyonu oluncaya kadar yararlandığı geçici bir tedavi yöntemidir. Diyaliz uygulamasının dikkatli ve mükemmel bir şekilde uygulanması böbrek transplantasyonunun başarısını önemli derecede etkilemektedir. Diyaliz uygulamasının istenilen düzeyde yapılması, diyaliz merkezlerinin etkin organizasyonuna bağlıdır. Bu araştırmada, diyaliz merkezlerinin organizasyonuna temel olan faktörler (fiziki yapı, personel durumu, araç ve gereçler) incelenmiş ve araştırma sonucunda, diyaliz merkezi planlaması yapılırken, önerilen bu modelin gözönüne alınması kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Chronic kidney malfunction is a disease which develops as a result of the kidney being extremely damaged and destruction of nephron cells, and the kidney not being able to perform its normal functions. Dialysis is a type of treatment used in the treatment of chronic kidney malfunction and a type of treatment developed in line with the technological developments. The purpose of dialysis is to provide the discharge of metabolic substances accumulated in the body due to decrease in kidney functions. Dialysis application is a temporary method used by patients with chronic kidney malfunction until they receive kidney transplantation. A careful and perfect dialysis application has an important effect on the desired outcome of kidney transplantation. The application of dialysis in a desired condition depends on an efficient organisation of dialysis centres. This research reviewed the factors ( physical structure, personnel status, aids) constituting the basis for the organisation of dialysis centres and at the end of the review it was decided that this proposed model be taken into consideration while a planning is being made for a dialysis centre