Yüksek ofis yapılarında yapı biyolojisi kavramı ve iç mekân tasarımının insan sağlığına etkileri
The concept of building biology in high office buildings and the effects of interior design on human health
- Tez No: 682150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KAYHAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde insanlar doğaya yabancılaşmış yüksek yapıları kullanır hale gelmiştir ve bu yapılar günümüz mimarisinin bir kısmını oluşturmaktadır. Çoğunlukla ofis, konut ve alışveriş merkezi olarak işlevlendirilen yüksek yapılar, çalışarak geçirdiğimiz saatler içerisinde fiziksel ve psikolojik sağlığımızı önemli derecede etkileyen ortamlara dönüşebilmektedir. Bu sebeple, yüksek ofis yapılarında konfor koşullarının insan sağlığına etkilerinin tartışılması önem kazanmaktadır. İç mimarlık, insanların çevreleri ile olan etkileşimiyle en detaylı şekilde ilgilenen disiplindir ve mekânlar aracılığıyla kullanıcı konforunun sağlanması açısından önemli bir yer tutmaktadır. Fiziksel çevreler, kullanıcıların gereksinimlerinin karşılandığı doğal ya da yapay ortamlardır ve özellikleri, boyutsal, atmosferik, işitsel, görsel ve dokunsal olarak sıralanabilmektedir. Bu noktada, yapısal konfor insanların yaşadıkları mekânların kullanım amaçları ve gereksinimlerine uygun olarak düzenlenmesi amacıyla fiziksel çevre koşullarının oluşturulması olarak tanımlanabilmektedir. Yapının en önemli görevi içinde vakit geçirmekte olan kullanıcısına konforlu bir ortam sağlamaktır. İç mekân tasarımı bu ortamın oluşturulmasında önemli bir role sahiptir. İç mimarlıkla ilişkili bir diğer disiplin olan yapı biyolojisi, insan ve yapı arasındaki etkileşimin kurulmasını sağlayarak, insan yaşamı üzerindeki olumsuz etkilere neden olan faktörlerin varolmamasını benimsemektedir. Dolayısıyla yapı biyolojisi disiplinin temel aldığı prensipler ile iç mekan konfor koşulları ilişkilendirilebilmektedir. Bu çalışmanın özünü, yüksek ofis yapılarında iç mekân konfor koşullarının insan ile etkileşiminin yapı biyolojisi biliminin sağladığı prensipler aracılığıyla tartışılması oluşturmaktadır. Çalışma bağlamında yüksek ofis yapıları ve insan sağlığına etkilerinin incelenmesi için gerekli olan niteliklerin tespit edilmesine yönelik bilimsel araştırmaya dayanarak ana ve yardımcı kavramlar açıklanmakta bu kavramların birbirleri ile olan bütünleşik ilişkileri hakkında bilgi sağlanmaktadır. Oluşturulan kuramsal çerçeve ve yapı odağında değinilen kavramların, insan üzerindeki etkileri ve sonuçları tartışmaya açılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people have become alienated from nature and use high-rise buildings, and these structures form a part of today's architecture. High-rise buildings, which are mostly used as offices, residences and shopping centers, can turn into environments that significantly affect our physical and psychological health during the hours we spend working. For this reason, it is important to discuss the effects of comfort conditions on human health in high office buildings. Interior architecture is the discipline that deals with the interaction of people with their environment in the most detailed way and has an important place in terms of providing user comfort through spaces. Physical environments are natural or artificial environments where the needs of users are met and their features can be listed as dimensional, atmospheric, auditory, visual and tactile. At this point, structural comfort can be defined as the creation of physical environmental conditions in order to arrange the spaces where people live in accordance with their usage purposes and needs. The most important task of the building is to provide a comfortable environment for the user who spends time in it. Interior design has an important role in creating this environment. Building biology, which is another discipline related to interior architecture, adopts the absence of factors that cause negative effects on human life by providing the interaction between human and building. Therefore, it is predicted that the principles on which the discipline of building biology is based can be related to indoor comfort conditions. The essence of this study is the discussion of the interaction of indoor comfort conditions with people in high office buildings through the principles provided by the science of building biology. In the context of the study, the main and auxiliary concepts are explained based on the scientific research to determine the qualifications required for the examination of high office buildings and their effects on human health, and information is provided about the integrated relations of these concepts with each other. The effects and results of the concepts mentioned in the theoretical framework and structure focus on human beings are opened to discussion.