İfade hürriyetinin genel ahlakın korunması sebebiyle sınırlandırılması
Restrictions of freedom of expression in protection of public morality
  1. Tez No: 682161
  2. Yazar: SÜMEYYE ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Genel ahlak, son zamanlarda üzerinde fazlaca tartışmalara sebep olan bir kavram olarak gündeme gelmektedir. Genel ahlak kavramının, ifade hürriyetine yapılan sınırlandırmalarda meşru sebep olarak kabul edilmesi, bu kavram üzerinde yapılan tartışmaların önemini artırmaktadır. Genel ahlaka aykırı nitelikteki ifadelerin sınırlandırılması her dönemde, her devletin özenle üzerinde durduğu bir konudur. Çünkü genel ahlak kavramı, demokratik yönetimlerin vazgeçilmez unsuru olan ifade hürriyetinin sınırlandırılmasında önemli bir yere sahip olmakla birlikte; belirsiz sınırlara da sahip bir kavramdır. İfade hürriyetinin genel ahlakın korunması sebebiyle sınırlandırılması kendi içinde hassas dengelere sahip bir konudur. Bir tarafta demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan ifade hürriyeti; diğer tarafta genel ahlaka aykırı ifadelerden ruhsal ve bedensel gelişimleri olumsuz etkilenebilecek özellikle çocukların korunması zorunluluğu karşı karşıya gelmektedir. Hassas olan bu dengenin bozulmaması için genel ahlak kavramının sınırlarının belirlenmesi önem arz etmektedir. Genel ahlak kavramının sınırlarının belirlenmesinde, konu ile ilgili kanuni düzenlemeler ve yargı kararları yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public morality has acquired currency as a concept that has sparked much debate in the recent times. The acceptance of the concept of public morality as a valid reason for restrictions on freedom of expression increases the importance of discussions on this concept. Restriction on any expressions contrary to public morality is always discussed carefully by every state. However, although the concept of public morality occupies an important place in limiting freedom of expression, which is an indispensable element of democratic governments, it is also a concept that has uncertain borders. Restriction on freedom of expression due to the protection of public morality is a matter that has delicate balance in itself. On the one hand, freedom of expression, which is an indispensable element of democracy, and on the other hand, the necessity to protect children, whose mental and physical development may be adversely affected by expressions contrary to public morality, face off against each other. In order not to disturb this delicate balance, it is important to determine the limits of the concept of public morality. In determining the boundaries of the concept of public morality, legal regulations and judicial decisions related to the subject are guiding.