Örgütsel adalet ve güvenin bilgi paylaşımına etkisi
The impact of organizational justice and trust on knowledge sharing
  1. Tez No: 682160
  2. Yazar: MERVE DAVARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilgi paylaşımı tüm örgütler için önemli bir konudur. Örgütlerin sürdürülebilir olması için çevresel değişimleri takip etmesi ve bu değişimlere uyum sağlaması gerekmektedir. Örgütlerin bu amaçlarını gerçekleştirmesi etkili bilgi yönetimini sağlamasına ve yeni bilgi üretmesine bağlıdır. Bilgi paylaşımı hem bilgi yönetimi hem de bilgi üretimi aşamalarında kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, örgütsel adalet ve güvenin bilgi paylaşımı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla kolayda örnekleme yöntemi ile Türkiye'de özel sektör ve kamu kesiminde çalışan 421 çalışandan veri toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre süreç adaleti ile bilgisel adalet yöneticiye güveni anlamlı bir biçimde etkilemektedir. Dağıtım ve kişilerarası adalet ise yöneticiye güven boyutunu anlamlı bir şekilde etkilememektedir. Kuruma güven boyutuna ilişkin sonuçlar incelendiğinde, dağıtım adaleti boyutu dışındaki tüm örgütsel adalet boyutları kuruma güven boyutunu anlamlı bir biçimde etkilemektedir. Örgütsel adalet ile bilgi paylaşımı ilişkisi incelendiğinde kişilerarası ve bilgisel adalet bilgi paylaşımını anlamlı bir şekilde etkilerken, süreç ve dağıtım adaletinin bilgi paylaşımı üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir. Son olarak örgütsel güvenin bilgi paylaşımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuçlara göre hem yöneticiye güven hem de kuruma güven bilgi paylaşımını anlamlı bir biçimde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Knowledge sharing is an important issue for all organizations. In order for organizations to be sustainable, they need to follow environmental changes and adapt to these changes. The realization of these goals of organizations depends on providing effective knowledge management and producing new knowledge. Knowledge sharing is critical importance in both knowledge management and knowledge production stages. The aim of this study is to examine the effect of organizational justice and trust on knowledge sharing. For this purpose, data were collected from 421 employees working in the private and public sectors in Turkey with convenience sampling method. According to the results of the research, process justice and infornational justice significantly affect trust in the administrator. Distribution and interpersonal justice, on the other hand, do not significantly affect trust in the manager. When the results regarding the dimension of trust in the institution are examined, all organizational justice dimensions except the distributive justice dimension significantly affect the dimension of trust in the institution. When the relationship between organizational justice and knowledge sharing is examined, interpersonal and informational justice has a significant effect on information sharing, while process and distributive justice have no significant effect on knowledge sharing. Finally, the effect of organizational trust on knowledge sharing was examined. According to the results, both trust in the manager and trust in the organization significantly affect knowledge sharing.