Adrese teslim diyet yemek hizmetinin ağırlık kaybı ve metabolik parametreler üzerine etkisi
The effect of home delivered diet meal service on weight loss and metabolic parameters
- Tez No: 682212
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AYAZ, PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Adrese teslim diyet yemek hizmeti, ağırlık yönetiminde diyet-bazlı yeni konseptlere duyulan ihtiyacın bir sonucu olarak zayıflama diyetlerinde kullanılmaktadır. Bu araştırma, zayıflama programlarına katılarak adrese teslim diyet yemek hizmeti (vaka=30) alan ve almayan (kontrol=30) hafif şişman ve şişman kadınlarda bazı biyokimyasal parametreler, antropometrik ölçümler ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma; Kayseride Sağlıklı Beslenme Hizmeti veren özel kuruluşa başvuran ve zayıflama tedavisi planlanan, Beden Kütle İndeksi (BKI) 25-35 kg/m2 olan, 25-45 yaş aralığındaki 60 gönüllü hafif şişman ve şişman kadın üzerinde yapılmıştır. Vaka ve kontrol grubu 8 hafta takip edilmiştir. Katılımcıların genel bilgileri, besin tüketim kayıtları, fiziksel aktivite durumu, antropometrik ölçümleri, biyoelektrik impedans analizleri (BİA), ergospirometre (FİTMATE) ile dinlenme metabolizma hızı ve Üç Faktörlü Yeme Ölçeği ile yeme davranışı değerlendirilmiştir. Tüm bireylerin bazı biyokimyasal parametreleri (açlık kan şekeri (AKŞ), HOMA-IR, lipit profili vb.) kaydedilmiştir. Bireylerin tümüne genel beslenme alışkanlıkları ve sağlık durumu göz önüne alınarak yeterli ve dengeli beslenme planı (%55-60 karbonhidrat, %15-20 protein, %25-30 yağ) hazırlanmıştır. Araştırmanın başında (1. hafta) ve sonunda (8. hafta) incelenen bazı parametreler; vücut ağırlığı (p>0,05), beden kütle indeksi (BKİ) (p>0,05), bel çevresi (p0,05), dinlenme metabolizma hızı (p0,05). Diğer sağlık belirteçleriyle (glisemik kontrol, lipit profili, kan basıncı vb) birlikte değerlendirildiğinde, sağlıklı yemek hazırlayamayan ve porsiyon kontrolü yapamadığı için diyete uyum sağlayamayan şişman bireylerde adrese teslim yemek hizmetinin iyi bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Home delivered diet meal service is used in weight loss diets as a result of the need for new diet-based concepts in weight management. This study was planned to evaluate some biochemical parameters, antropometric measurements and nutritional status of pre-obese and obese women who participated in weight loss program and receiveved (case=30) or not receive (control=30) home delivered diet meal service. This research; It was performed on 60 voluntary pre-obese and obese women whose body mass index (BMI) 25-35 kg/m2, between the ages of 25-45 who applied to a private instution providing healthy nutrition service in Kayseri and were scheduled for weight loss treatment. The case and control group were followed for 8 weeks. Participants' general information, food consumption records, physical activity status, anthropometric measurements, bioelectrical impedance analysis (BIA), resting metabolic rate with ergospirometer (FITMATE) and eating behavior with the Three-Factor Eating Scale were evaluated. Some biochemical parameters (fasting blood glucose (FBG), HOMA-IR, lipid profile etc) of all individuals were recorded. Adequate and balanced nutrition plan (55-60% carbohydrate, 15-20% protein, 25-30% fat) was planed for all individuals, taking into account their general nutritional habits and healt status. Some parameters examined at the beginning (1st week) and at the end (8th week) of the study; body weight (p>0.05), body mass index (BMI) (p>0.05), waist circumference (p0.05), resting metabolic rate (p0.05). When evaluated together with other health markers (glycemic control, lipid profile, blood pressure, etc.), it is thought that home delivered diet meal service may be a good alternative for obese individuals who cannot prepare healthy meals and cannot adapt to diet because they cannot control portion sizes.