Belirsizlikle ilişkilenme: Arkadaşlık uygulamalarında partner seçimi, motivasyonlar ve şiddet
Connecting with uncertainty: Partner choice, motives and violence on dating apps
  1. Tez No: 682236
  2. Yazar: FATMA ERTOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İkili ilişkilerin kurulduğu mekanlar yıllar içinde değişiklik göstermiş, sanallaşmış, sanallaşan bu mekanlar, kişilerin çeşitli motivasyonlarla kullanmaya başladıkları arkadaşlık uygulamalarının doğuşunu beraberinde getirmiştir. Günden güne kullanıcı sayısı artan arkadaşlık uygulamaları, toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği ve bu rolleri kabullenmenin şiddet faili ve mağduru olmanın önünü açtığı platformlardır. Dolayısıyla bu platformları kullananların deneyimlerini incelemek, dijital şiddetin toplumsal cinsiyet rolleri ile ilişkisini incelemek ve önüne geçmeyi sağlayacak araçlar üretmek için önem kazanmaktadır. Söz konusu deneyimler her kullanıcı için biricik olmasına rağmen önemli ortaklıklar dikkat çekmektedir. Bu nedenle derinlemesine görüşme yapılarak elde edilen veriler fenomenolojik analize başvurularak ortaklıklar ve karşıtlıklar çerçevesinde kategorilendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma boyunca feminist bir metodoloji izlenmiş, toplumsal olanın toplumsal cinsiyet ile bağlantısı ortaya konmuştur. Bu bağlamda elde edilen veriler arkadaşlık uygulamaları, ideal ilişki ve profil yaratımı, eşleşme ve ilk temas ve arkadaşlık uygulamalarında şiddet başlıkları altında incelenmiştir. Toplumsal cinsiyet rollerini kabullenmenin, geleneksel ilişkilere ve ideal partnere dair beklentilerin partner seçim süreçlerine etkisi gözlenmiş, mesajlaşma pratiklerinin heteroseksüel senaryoya uygunluğu görülmüş, şiddetin bu rol ve beklentilerle yakından ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The places which relationships have been constructed changed over years, became digitalized and thus, dating apps which are used for different motives are founded. While the user numbers of dating apps increase day by day, it is seen that dating apps reproduce gender roles and cause becoming a violence offender or victim based on gender roles. Examining the experiences of users is essential to investigate the relation between digital violence and gender roles and develop tools to prevent it. Eventhough such experiences are unique for each user, important commonalities could be pointed out. Therefore, the datas obtained by in-depth interviews categorized based on commonalities and contradictions by phenomenologic analysis and interpreted. During the research, the feminist methodology was followed and relation between what is societal and gender revealed. In this context, the obtained datas were examined under the following categories: Dating apps, ideal relationship and creating profile, match and first encounter and violence on dating apps. The effects of accepting the gender roles, the expectations about traditional relationships and ideal partners on partner choice were observed and it is founded that texting practices were related to heterosexual scenario and violence was in close relation with gender roles and expectations.