Oksalik asit uygulamalarının rokada verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of oxalic acid application on yield and quality in rocket plant
  1. Tez No: 682238
  2. Yazar: MEHMET ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, roka yetiştiriciliğinde yapraktan farklı dozlarda oksalik asit uygulamasının verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bitkisel materyal olarak ticari yetiştiriciliği söz konusu olan Eda çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada roka bitkilerine yapraktan 4 farklı dozda (0-2-4-6 mM) oksalik asit uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda uygulamalara göre verimin 2 145-2 563 g/m² ve yaprak boyunun 25.99-27.80 cm arasında değiştiği belirlenirken; en yüksek verim değerleri 4 mM oksalik asit uygulamasından elde edilmiştir. Rokada uygulamalara göre toplam klorofil içeriği, kuru madde miktarı, C vitamini miktarı, toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan aktivite değerleri sırasıyla; 37.37-40.16 SPAD, %8.08-8.70, 112.34-130.55 mg/100g, 127.35-147.71 mg/100g ve 316.92-379.05 µl/ml arasında bulunmuştur. En yüksek kuru madde değeri 6 mM, en yüksek C vitamini değeri 4 mM, en yüksek klorofil, toplam fenolik ve antioksidan değerleri ise 2 mM oksalik asit uygulamalarından elde edilmiştir. Çalışmada uygulamalara göre renk değerleri içerisinde, a* değerlerinin; 15.29-16.18 arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmada farklı dozlarda oksalik asit uygulamasın sonucunda roka yapraklarındaki P, K ve Ca değerlerinin sırasıyla; %0.31-0.60, %5.15-5.56 ve %3.25-5.56 arasında değişim gösterdikleri saptanmıştır. Çalışma sonucunda oksalik asit uygulamalarının rokada verim ve bazı kalite özellikleri üzerinde olumlu etkiye sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of foliar oxalic acid application at different doses on yield and quality in rocket cultivation. Eda variety, which is commercially cultivated, was used as plant material in the study. In the study, 4 different doses of oxalic acid (0-2-4-6 mM) were applied to rocket from the leaves. As a result of the study, it was determined that the yield varied between 2 145-2 563 g/m² and leaf length 25.99-27.80 cm according to the applications; The highest yield values were obtained from the application of 4 mM oxalic acid. According to the applications in rocket, total chlorophyll content, dry matter amount, vitamin C amount, total phenolic substance amount and antioxidant activity values were found between 37.37-40.16% SPAD, 8.08-8.70%, 112.34-130.55 mg/100g, 127.35-147.71 mg/100g and 316.92-379.05 µl/ml, respectively. The highest dry matter value 6 mM, the highest vitamin C value 4 mM, the highest chlorophyll, total phenolic and antioxidant values were obtained from 2 mM oxalic acid applications. In the study, according to the applications, It has been found that the color values of a* vary between 15.29-16.18 respectively. In the study, as a result of the application of different doses of oxalic acid, the P, K and Ca values in rocket leaves were found between 0.31-0.60%, 5.15-5.56% and 3.25-5.56%, respectively. As a result of the study, it was seen that oxalic acid applications had a positive effect on yield and some quality characteristics of rocket.