Acil servisde uygulanan kardiyopulmoner resüsitasyonsonrası gelişen komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of developed complications following cardiopulmonary resuscitation inemergency department
  1. Tez No: 682245
  2. Yazar: HANDAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Erişkin Acil servisinde uygulanan kardiyopulmoner resüsitasyona (KPR) bağlı olarak gelişen komplikasyonlar, bu komplikasyonların sıklığı ile KPR sonrası başarılı olarak geri dönüş sağlanan hastalarda komplikasyonların mortalite ve morbidite üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisinde 01 Haziran 2012 ile 30 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya travmatik olmayan arrest nedeni ile 112 ambulansları veya hasta yakınları tarafından getirilen ve/veya acil serviste izlem sırasında arrest olan ve KPR uygulanan 18 yaş üstü tüm hastalar dahil edilmiştir. Tüm hastaların verileri acil servise başvuru anında standardize edilmiş başvuru formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya kardiyopulmoner arrest olan 59'u (%43.4) kadın, 77'si (%56.6) erkek olmak üzere toplam 136 hasta dahil edildi. Hastaların 108'i (%79.4) ambulans ile 28'i (%20.6) ise hasta yakınları tarafından acil servise getirilmiştir. KPR sonrasında 62 (%45.6) hastada spontan kardiak atım sağlandığı, 74 (%54.4) hastanın ise eksitus olduğu saptandı. Hastaların %36.7'sinde kot fraktürü, %33.8'inde sternum fraktürü, %0.7'sinde karaciğer yaralanması, %2.9'unda pnömotoraks saptandı. Kot fraktürlerinin %30'u yalnızca akciğer grafisi ile tespit edildi. Akciğer grafisinin kot fraktürlerini tespit etmede USG'ye göre daha üstün olduğu saptanmıştır (p< 0.005). Sonuç: KPR'ye bağlı en sık gelişen komplikasyonlar kot ve sternum fraktürleridir. Bu komplikasyonları USG ve akciğer grafisi ile birlikte değerlendirmek daha yüksek oranda tanı koymamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: To search complications depending on Cardiopulmonary Resuscitation (CPR) practiced in adult emergency services, and frequency of these complications with effects of complications on mortality and morbidity in patients who successful return after CPR. Materials and Methods: The study designed as a prospective study and was performed in an Emergency Department of Training and Research Hospital between June 1, 2012 and May 30, 2013. All patients- over the age of 18; brought in by ambulance of 112 or by relatives, with non-traumatic cause of out-of-hospital cardiac arrests and arrests occurred during follow-up in the emergency room; within practiced CPR were included in this study. The data of all patients were recorded on a standardized application form while admission to the emergency department. Results: 136 patients, 59 (43.4%) of them female and 77 (56.6%) of them male, with cardiopulmonary arrest were included into the study. 108 (79.4%) of the patients was brought by ambulance and 28 (20.6%) patients was brought by relatives in to the emergency department. After CPR; 62 (45.6%) patients with spontaneous cardiac beats were provided, while 74 (54.4%)of them were found to be exitus. 36.7% of patients has rib fractures, 33.8% of patients has sternal fracture, 0.7% of patients has liver laceration, and 2.9% of patients has diagnosed pneumothorax. Only 30% of rib fractures were detected by chest radiography.