Çocuk sahibi olma isteği ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of fertility desire scale
  1. Tez No: 682260
  2. Yazar: NURGÜL KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR IRMAK VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tanımlayıcı ve metodolojik tipte olan bu araştırma, 'Çocuk Sahibi Olma İsteği Ölçeği (ÇSOİÖ)'i ve psikometrik özellikleri incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın verileri, Tekirdağ Çerkezköy İlçe Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 01.07.2020-01.06.2021 tarihleri arasında toplandı. Örnekleme Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran, 150 kadın alındı. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Çocuk sahibi olma isteği ölçeği ve Çocuk sahibi olma isteği ile toplanmıştır. Araştırmada ÇSOİÖ'nün geçerliği için dil, kapsam ve yapı geçerliği incelendi. Ölçekte yer alan maddelere ilişkin uzman görüşleri arasında uyum olduğu belirlendi. ÇSOİÖ ölçeğin en yüksek madde faktör yükü 0,811 ve en düşük madde faktör yükü 0,382 olarak belirlendi ve toplam varyansın %53,16'sını açıklamaktadır. ÇSOİÖ uyum indekslerinin iyi ve kabul edilebilir düzeyde olduğu saptandı. Ölçeğin toplam Cronbach's Alfa güvenirlik katsayısı 0,821, alt boyut Cronbach's Alfa katsayıları 0,63 ile 0,83 arasında değişmektedir. Zamana karşı değişmezliği belirlemek için test tekrar test yapıldı. Ölçek ilk test ve son test arasındaki korelasyon katsayısı 0,900 olarak belirlendi. ÇSOİÖ'nün Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlenmiştir. Kadınların yaş ortalamasının 32,12±6,14 olduğu, %44,7'sinin üniversite mezunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and methodological study was conducted to examine the 'Fertility Desire Scale (FDS) and its psychometric properties. The data of the study were collected in Tekirdağ Çerkezköy District State Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between 01.07.2020-01.06.2021. Sampling: 150 women who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinic were included. The data were collected with the introductory information form, the Fertility Desire Scale and t Childbearing Motivations Scale gathered with. In the study, language, content and construct validity were examined for the validity of the CSBS. It was determined that there was a concordance between the expert opinions on the items in the scale. The highest item factor load of the MLSS scale was 0.811 and the lowest item factor load was 0.382, explaining 53.16% of the total variance. It was determined that the CSCI fit indices were good and at an acceptable level. The total Cronbach's Alpha reliability coefficient of the scale was 0.821, and the sub-dimension Cronbach's Alpha coefficients ranged between 0.63 and 0.83. Test-retest was performed to determine invariance over time. The correlation coefficient between the first test and the last test of the scale was determined as 0.900. It has been determined that the CSTO is a valid and reliable tool for Turkish society. It was determined that the mean age of the women was 32.12±6.14, and 44.7% of them were university graduates.