Adapazarı su dağıtım şebekesinde (SCADA) sisteminin uygulanmasına ilişkin yazılım programının geliştirilmesi
Developing software to apply SCADA system to Adapazarı water distribution networks
  1. Tez No: 68227
  2. Yazar: METİN ÇENGEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETEM KÖKLÜKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada veri tabanlı uzaktan denetim ve gözetim(SCADA) sistemlerinde kullanılan elemanların sistem içerisindeki yapısal özellikleri, uygulama alanları ve SCADA sistemlerin yazılım olarak uygulamasına yönelik ağ protokolleri ile bilgisayar ağlarında kullanılan cihazlar incelenmiştir. Veri tabanlı dağıtılmış denetim sistemlerinde kullanılan genel bir yazılım programı, Adapazarı su dağıtım sisteminde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Geliştirilen programın sisteme uygulanabilmesi, gerekli elektronik donanımların ölçme yapılacak ve kontrol edilecek noktalara ilave edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu programın uygulanması ile su dağıtım sistemindeki verimliliğin artacağı ve arıza yeri tespitinin daha hızlı yapılabileceği, böylece tüketicilere daha az kesintili su verilebileceği, belediyeye gelir sağlama yönüyle de oldukça yararlar sağlayacağı görülmüştür. vm
Özet (Çeviri)
Developing software to apply SCADA system to Adapazarı water distribution networks SUMMARY In this study the elements which are used in Supervisory Control and Data Acquisition(SCADA) systems, their structural characteristics, application fields, have been examined together with the net protocols which are made for applying SCADA systems as software and the equipments which are used in computer networks. A general software program that is used in distributed supervisory data acquisition is developed in order to be used in Adapazarı water distribution system. In order to apply this newly developed program to the system, it is necessary to install reguired electronic equipments in places where measurments and controls are to be made. With the application of this program it is predicted that the efficiency of water distribution system will increase and the detection of faulty parts will be faster. Hence, the costumers will receive water with shorter cuts and the municipality will add its IX