Olası İstanbul depreminin Marmara Bölgesinde sanayi sektörüne etkisi
The affect of a major earthquake in İstanbul at Marmara Region' s industrial sector
  1. Tez No: 356463
  2. Yazar: FAHRİ ALTINGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sigortacılık, Public Administration, Insurance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Nüfusunun %98'i deprem bölgelerinde yaşayan ülkemizde 1999 yılında, İzmit ve Adapazarı civarında meydana gelen iki büyük deprem, bölgede çok büyük can ve mal kaybına yol açmıştır. Deprem öncesi yeterli hazırlık yapılmadığı takdirde büyük zararlar ile karşı karşıya kalınacağını, yaşadığımız kötü deneyimler açıkça göstermektedir. Türkiye sanayisinin, tarımsal alanlarının büyük bir kısmı; barajlar, sanayi tesisleri, kara ve demiryolları, enerji, dağıtım, haberleşme tesisleri, içme suyu ve kanalizasyon tesisleri, konutlar aktif deprem kuşağı içerisindedir. Uzun vadeli, sağlıklı ve planlı kentleşme ve yapılanma yaşanabilecek olası büyük bir depremin yaratacağı ekonomik, psikolojik, sosyal ve ekolojik yıkımları minimize edecektir. Depremin sanayi açıdan verdiği zararlar, tesislerin binalarında, makine-teçhizat ve elektronik cihazlarında, hammaddelerde, üretimi tamamlanmış çıktılarda ağır hasarlar, üretimin durması, stok ve üretim kayıpları, işsizlik, yangınlar, boru hatlarını kırılması ve çatlaması ile birlikte tehlikeli maddelerin yanması, çevreye yayılması, nükleer santrallare ait yapıların çatlaması, kimyasal atıkların sızıntısı, arıtma tesislerinin hasar görmesi, vb. hasarlar olarak ifade edilebilir. Deprem sonucunda kamu kuruluşları, turistik tesisler, hizmet alanlarında olduğu gibi özellikle sanayi işletmelerinde gerçekleşen hasarın giderilmesi, tesisleri depremden önceki haline getirilmesi neredeyse mümkün olmadığı gibi katlanılan maliyet yüksektir ve hedeflenen ekonomik büyümenin gerçekleşme ihtimali de söz konusu olamamaktadır. 1999 yılında Türkiye'de ve yoğunlukla Marmara Bölgesi'nde yaşanan iki büyük depremin ve İstanbul'u tehdit eden potansiyel deprem tehlikesinin etkileri dikkate alınarak riski azaltmaya yönelik 2000 yılında Kanun Hükmünde Kararname'yle başlayan zorunlu deprem sigortası 'na yeni düzenleme getiren Afet Sigortası Kanunu'nun Ağustos 2012'de yasalaşmasıyla uygulama ve denetlemeye ilişkin maddeler getirilmiştir. Tapu, elektirik, su, kredi, vergi işlemlerinde zorunlu deprem sigortasının yapılmış olması şartı getirilmiştir. Uzun vadeli istikrarlı denetleme deprem sigortasının benimsenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country where 98% of the population lives in earthquake zones, two earthquakes which occurred in the neighborhood of Izmit and Adapazari in 1999 caused severe life and property loss. Our bad experiences clearly indicate that we will face major losses unless adequate disaster preparedness is established prior to an earthquake. A major part of the Turkish industry and agricultural areas, dams, plants, motorways, railways, energy, distribution and communication facilities, potable water and sewage plants, housing units and households are situated in active earthquake zones. Due to unplanned urbanization, economic and industrialization policies, earthquakes experienced in our country lead to severe. Long term, healthy and planned urbanization and development will minimize the economical, psychological, sociological and ecological devastation caused by a potentially severe earthquake. Industrial damages caused by an earthquake can be expressed as damages to buildings, machineries, contents and electronic equipments, damages to raw materials and semi-finished goods, interruption of production process, stocks and production losses, unemployment, fires following an earthquake, breaks and cracks to pipelines resulting in the combustion of hazardous substances spreading to the environment, cracks of nuclear station facilities, chemical waste leaks, damage to (water) treatment plants etc. It is almost impossible to restore public organizations, touristic facilities, service sector and especially the industrial plants to their condition prior the earthquake, yet the financial cost will be very high while the targeted economic growth may not be materialized. In 1999, two major earthquakes in the Marmara Region, Turkey and Istanbul that threatens to reduce the risk of potential seismic hazard taking into account the effects of Decree Law began in 2000, the compulsory earthquake insurance to the promulgation of new regulations in August 2012 that the Law on Disaster Insurance introduced provisions relating to the implementation and supervision. Title deed, electric, water, credit, tax, processes have been required to be made compulsory earthquake insurance. A long-term steady inspection will contribute to adoption of earthquake insurance