Şanlıurfa'da safkan arap atlarında chlamydia abortus seropozitifliğinin belirlenmesi
Determination of chlamydia abortus seropositivity in arabian thoroughbred horses in Şanlıurfa
- Tez No: 682297
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, zoonoz bir etken olan Chlamydia abortus'un Safkan Arap at populasyonunun en yoğun olduğu Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde seropozitiflik durumunun belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, Eylül 2019 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında, halk elinde yetiştirilen 180 adet pedigrili damızlık Safkan Arap atından alınmış serum örnekleri test edildi. Serum örneklerinde C. abortus antikorlarını tespit etmek için ticari bir ELISA kiti kullanıldı. Test sonucunda toplamda 180 serumdan 3'ü (%1,67) pozitif olarak değerlendirildi. Bu çalışma, atlarda C. abortus infeksiyonu konusunda Türkiye'de yapılan ilk çalışma olup, Şanlıurfa bölgesinde atlarda etkene karşı oluşmuş antikorlar tespit edildi. Sonuç olarak hem ekonomik kayıp oluşturması, hem hayvan refahı, hem de halk sağlığı açısından C. abortus'a karşı önlem alınmasının yararlı olacağı kanısına varıldı. Ayrıca daha fazla örnek ve ileri tanı yöntemleri kullanılarak yapılacak ileri çalışmaların atlardaki C. abortus infeksiyonunu daha belirgin olarak ortaya koyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the seropositivity rate against Chlamydia abortus, which is a zoonotic agent, in Purebred Arabian horses in Şanlıurfa province and its central districts where the Arabian horse population was the most intense. For this purpose, serum samples from 180 breeding Purebred Arabian horses between the dates September 2019 and August 2020 were tested. Horses were randomly selected and all were hand-raised pedigree horses. Serum samples were tested by using a commercial ELISA kit to detect C. abortus antibodies. The test was performed according to manufacturer's instructions. At the end of study, 3 out of 180 sera were found as positive. This study is the first study conducted on horses in our region. To determination anti C. abortus antibodies indicated the presence of the disease in the area. Therefore, it was considered that precautions should be taken against C. abortus infection in related to economic loss, animal welfare and its zoonotic impact.. In addition, it was thought that further studies which include more samples and advance methodology will be necessary in order to reveal the real infection status in the region.