Tiroidektomi operasyonlarında enstrümantal müzik dinletisinin intraoperatif parametreler ile post operatif ağrı ve yan etkiler (bulantı, kusma, titreme) üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of instrumental music listening on intraoperative parameters and post operative pain and side effects (nausea, vomiting, shivering) in thyroidectomy operations
  1. Tez No: 682334
  2. Yazar: MURAT BAYRAM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ESEN TEKELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Genel anestezide tiroidektomi uygulanan hastalarda müzik dinletisinin intraoperatif hemodinamik değişiklikler, kas gevşemesi, postoperatif ağrı ve analjezik tüketimi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu etik onayı sonrası klinik araştırmaya başlandı.Hasta onamları alınmış;elektif troidektomi operasyonugeçiren, 20-60 yaş aralığında ve ASA( American Society of Anesthesiologist) I-II fiziksel statüsüne sahip olan 80 hastanın verileriçalışmaya dâhil edildi.Standart genel anestezi uygulanmış olanhastalar iki grupta incelendi. Gruplar, müzik dinletilen (Grup M), müzik dinletilmeyen (Grup K) olarak belirlendi. Hastalarınkayıt altına alınmış olan hemodinamik verileri, intraoperatif vital bulguları(nabız, tansiyon ve satürasyon), bispektral indeks değerleri (BİS), Train-of-four(TOF) değerleri, ek doz opioid ve kas gevşetici ihtiyaçları, yan etki gelişip gelişmediği kayıtlı verilerden derlendi.Operasyon bitiminde atropin ve neostigmin ile standart dekürarizasyon sonrası ekstübe edilen hastaların 0. Dakika (Modifiye Alderete skoru>9 ), 3. saat ve 6. saat Visual Analog Skala (VAS) skorları değerlendirmeleri kayıtlardan not edildi. Bulgular: Müzik dinletisi uygulanan grupta(GRUP M), kontrol grubuna göre intraoperatif kullanılan fentanil ve rokuronyum miktarları daha düşük bulundu. Benzer şekilde müzik grubundaki hastaların BIS değerlerinin konrol grubuna göre benzer olduğu izlendi. Ayrıca müzik grubundaki hastalarda postoperatif dönemde ağrı düzeyinin daha düşük olduğu izlendi. Müzik terapisinin derlenme sırasında kan basıncı, kalp hızıve SpO2 düzeyleri açısından farklılık olmadığı saptandı. vii Sonuç:Nonfarmakolojik bir girişim olan müzik dinletisi, intraoperatif dönemde kas gevşetici ve analjezik ihtiyacını azaltmasının yanısıra postoperatif dönemde, vas skorları açısından olumlu etkilere yol açan, yan etkisi olmayan etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effects of playing music on intraoperative hemodynamic changes, muscle relaxation, postoperative pain and analgesic consumption in patients receiving thyroidectomy under general anesthesia. Method: After the ethics approval of Van Yüzüncü Yıl University Clinical Research Ethics Committee, clinical research was started.Informed consent was obtained from the patients; The data of 80 patients who underwent elective thyroidectomy, aged between 20 and 60 years and had ASA (American Society of Anesthesiologist) I-II physical status were included in the study.Patients who underwent standard general anesthesia were analyzed in two groups.The groups were determined as having music (Group M) and not listening to music (Group K).The recorded hemodynamic data of the patients, intraoperative vital signs (pulse, blood pressure, and saturation), bispectral index values (BIS), Train-of-four (TOF) values, additional dose opioid and muscle relaxant needs, and whether side effects developed were obtained from the recorded data compiled.At the end of the operation, the 0th minute (Modified Alderete score>9), 3rd hour and 6th hour Visual Analog Scale (VAS) scores of the patients who were extubated after standard decurarization with atropine and neostigmine were noted from the records. Results: The intraoperative usage quantities of fentanyl and rocuronium in the group where music was played (Group M) were found to be lower in comparison to the control group (Group C). The BIS values of the patients were similar between the groups. It was also observed that the postoperative pain levels of the patients in Group M were lower. Music therapy was determined to not create a difference in terms of the blood pressure, heart rate and SpO2 levels during recovery from anesthesia. ix Conclusion: Playing music, which is a non-pharmacological intervention, is an effective method without a side effect that not only reduces the intraoperative need for muscle relaxant and analgesic use but also causes positive effects on postoperative VAS scores.