Klinik ve klinik olmayan örneklemde internet bağımlılığının sirkadiyen tercihler, dissosiyatif belirtiler ve başa çıkma yöntemleri ile ilişkisi
The relationship of internet addiction with circadian preferences, dissociative symptoms and coating methods in clinical and non-clinical sample
  1. Tez No: 682335
  2. Yazar: ŞUHEDA TAPAN ÇELİKKALELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÜZEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnternet bağımlılığı (İB); temel işlevleri yerine getirmeye engel olacak şekilde internetin aşırı kullanıldığı, internete bağlanılamadığında yoksunluk ve tolerans belirtilerin görüldüğü klinik bir fenomen olarak tanımlanabilir. İnternet bağımlığı kişilerin yaşam kalitesini ve işlevselliğini bozar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda internet bağımlılığının psikiyatrik hastalıklar ya da ruhsal sorunlarla sıklıkla birliktelik gösterdiği bulunmuştur. Yaptığımız bu çalışmada internet bağımlılığının dissosiyasyon, sirkadiyen tercihler ve başa çıkma yöntemleri ile olan ilişkisinin depresyon tanısı konulan hastalar ve sağlıklı kontrollerde gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 200 sağlıklı gönüllü ve DSM-5'e göre depresyon tanısı almış 90 depresyon hastası alınmıştır. Katılımcıların tümüne Sosyodemografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi- Kısa Formu (YİBT-KF), Sabahlılık-Akşamlılık Ölçeği (MEQ), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDE) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet addiction (IA); it can be defined as a clinical phenomenon where the internet is used excessively to prevent basic functions and withdrawal and tolerance symptoms are seen when the internet cannot be connected. Internet addiction impairs quality of life and functionality. In recent studies, it has been found that internet addiction is frequently associated with psychiatric diseases or mental problems. In this study, we aimed to review the relationship of internet addiction with dissociation, circadian preferences and coping methods in patients diagnosed with depression and in healthy controls. Materials and Method: 200 healthy volunteers and 90 patients diagnosed with depression according to DSM-5 criteria were included in our study. Sociodemographic Information Form, Young Internet Addiction Test-Short Form (YIBT-SF), Morning-Evening Scale (MEQ), Dissociative Experiences Scale (DES), COPE (Coping Orientation to Problems Experienced) Inventory and Beck Depression Inventory (BDI) were administered to all participants.