Ciddi hiperbilirübinemili yenidoğanlarda mikroRNA ekspresyon profilleri
MicroRNA expression profiles in newborns with severe hyperbilirubinaemia
  1. Tez No: 682333
  2. Yazar: AYKUT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ciddi hiperbilirübinemi, bebeklerin %2'sinden azında görülmesine rağmen; bilirübinin indüklediği nörolojik disfonksiyon (BİND) ve kernikterus tüm dünyada önlenebilir halk sağlığı sorunu olmayı sürdürmektedir. MikroRNA'lar (miRNA), tek iplikçikli, 18-24 nükleotid uzunluğunda kodlanmayan RNA molekülleridir. Hücre büyümesi, proliferasyonu, farklılaşması, apoptoz, metabolizma ve immün yanıt gibi biyolojik süreçlerde rol alan miRNA'lar, hedef genlerin 3′translate edilmemiş bölgesine (3′-UTR) bağlanıp; hedef mRNA'nın bozunmasını sağlayarak veya protein translasyonunu inhibe ederek gen ekspresyonunu baskılarlar. Bu çalışmada ciddi hiperbilirübinemi ile UGT1A1 enzim ekspresyonu ve nöroinflamasyon ile ilişkili miRNA'lar arasındaki ilişki prospektif olarak araştırıldı. Gebelik yaşı≥35 hafta, sTB25-≤30mg/dl), Grup3 (sTB>30mg/dl), BİND skoruna göre normal (0 puan), hafif (1-3 puan), orta (4-6 puan), ağır (7-9 puan) akut bilirübin ensefalopatisi (ABE) olarak gruplandırıldı. Ticari kit kullanılarak, periferik kan örneklerinden miRNA izolasyonu yapıldı ve real-time PCR analiziyle, UGT1A1 enzim ekspresyonu (miR-21-3p, miR-491-3p, miR-141-3p) ve nöroinflamasyonla ilişkilendirilen (miR-Let7a, miR-124, miR-155, miR-146a, miR-210, miR-384, miR-376c-3p, miR-374a-5p, miR-93, miR-181c) miRNA'ların ekspresyon değişimleri ve relatif kantitatif değerleri incelendi. Kontrol ve sarılık gruplarında gebelik yaşı (38,1±1,1/37,9±1,5 hf), doğum ağırlığı (3139±338/3126±493 gr), prematürelik (%10/25,2), cinsiyet (erkek %63,3/44,3), kardeşte fototerapi öyküsü farksız (p>0.05); sezaryen doğum kontrol grubunda (%76,6/44,3) (p=0,002), akraba evliliği sarılık grubunda (%29,9/3.3) (p1=0.01) ve Grup3'te (Grup1/2/3: %22,3/21,9/56,2) yüksekti (p=0.017). Ciddi hiperbilirübinemi etyolojisinde prematürite %25,2, ABO/Rh/subgrup uyuşmazlığı %37,4/7,8/14,7, immün hemolitik hastalık %20,9, ≥%10 kilo kaybı %17,3, G6PD/pirüvat kinaz eksikliği %14,7, klinik/kesin sepsis %10,4, kültür (+) üriner infeksiyon %9,5, MCHC≥36 %8,7, hipotiroidi %6,1, polisitemi %3,4, sefal hematom %1,7, Crigler Najar tip2 %0,9, heterozigot/homozigot promoter polimorfizmi %23,4/%7,4 sıklıkta saptandı; %0,9'unda neden bulunamadı. Sarılık grubundaki bebeklerin %21,7'si işitme testinden kaldı; %23,4'üne kan değişimi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Although severe hyperbilirubinaemia is seen in less than 2% of infants; bilirubin-induced neurological dysfunction (BIND) and kernicterus continue to be preventable public health problems around the world. MicroRNAs (miRNA) are single-stranded, 18-24 nucleotide long non-coding RNA molecules. MiRNAs, which play a role in biological processes such as cell growth, proliferation, differentiation, apoptosis, metabolism and immune response, bind to the 3′-untranslated region (3′-UTR) of target genes, and they suppress gene expression by causing degradation of target mRNA or inhibiting protein translation. In this study, the relationship between severe hyperbilirubinaemia and of miRNA's expression associated with UGT1A1 enzyme and neuroinflammation were investigated prospectively. The infants with gestational age ≥35 weeks constituted Control Group (sTB 25-≤30 mg/dl), Group3 (sTB>30 mg/dl) according to severity of jaundice, and mild (1-3 points), moderate (4-6 points), and severe (7-9 points) acute bilirubin encephalopathy (ABE) according to the BIND score. Using a commercial kit, miRNA isolation was performed from peripheral blood samples and the expression changes and relative quantitative values of miRNAs associated with UGT1A1 enzyme expression (miR-21-3p, miR-491-3p, miR-141-3p) and neuroinflammation (miR-Let7a, miR-124, miR-155, miR-146a, miR-210, miR-384, miR-376c-3p, miR-374a-5p, miR-93, miR-181c) were investigated by real-time PCR analysis. While gestational age (38.1±1.1/37.9±1.5 w), birth weight (3139±338/ 3126±493 gr), prematurity (10/25.2%), male gender (63.3/44.3%), sibling phototherapy history was not different (p>0.05) between control and jaundice groups, cesarean birth in control group (76/44.3%) (p=0.002), consanguineous in jaundice group (29.9/3.3%) (p=0.01) and Group3 (Group1/2/3:22.3/21.9/56.2%) were higher (p=0.017). The etiology of severe hyperbilirubinemia were determined as prematurity (25.2%), ABO/Rh/subgroup incompatibility (37.4/%7.8/%14.7%), immune hemolytic disease (20.9%), ≥%10 weight loss (17.3%), G6PD/pyruvate kinase deficiency (14.7%), clinical/proven sepsis (10.4%), urinary infection (9.5%), MCHC≥36 (8.7%), hypothyroidism (6.1%), polycythemia (3.4%), cephalic hematoma (1.7%), Crigler Najar type 2 (0.9%), hetero-/homo-zygous promoter polymorphism (23.4/ %7.4%), and idiopathic (0.9%). In the jaundice group, 21,7% infants failed the hearing test, and 23.4% of them were exposed to exchange transfusion.