Expressive and interactive potentialities online: discussion and the reproduction of 'Good motherhood' on instagram
Çevrimiçi ifade ve etkileşim olanakları: Instagram'da 'iyi annelik'in tartışılması ve yeniden üretilmesi
- Tez No: 682345
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez sosyal paylaşım sitelerinin anneler için sunduğu ifade ve iletişim olanaklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bireyselleşme ve kentleşmeyle birlikte dönüşen iletişim, etkileşim ve bilgi üretimi süreçlerinin yanında, gündelik hayatımızda kendilerine sağlam bir yer edinen sosyal paylaşım siteleri bireylerin sosyal ağlar kurmalarına olanak tanıyor. Bu tezin bulguları, annelerin çevrimiçi etkileşimlerinin diğer çevrelerde dile getirilemeyen annelik deneyimlerinin açık ve“dürüstçe”ifade edilebilmesi için alan sağlıyor. Sosyal paylaşım platformlarından biri olan Instagram, uçucu ve seri yapısıyla annelerin duygusal onay ve destek ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında, bu tezde vurgulanacağı gibi, Instagram annelerin“iyi annelik”ideallerini tartışabilecekleri, eleştirebilecekleri ve karşı çıkabilecekleri bir araç olarak kullanılabiliyor. Bunlarla birlikte bu tez paylaşılan deneyimlerin ve zorlukların nasıl bir ortaklık ve birliktelik hissi sağladığını tartışıyor. Bunların yanında, dengeli bir analiz sunmak adına bu tez ortak sorunların çoğu zaman bir bağlam etrafında tartışılmadığını ortaya koyuyor ve“anne sevgisi”nin ve mizahın varolan yapısal sorunlar karşısında bireysel olarak sorunların üstesinden gelme söylemine nasıl katkıda bulunduğunu tartışıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing the expressive and communicative potentialities that Social Networking Services (SNSs) provide for mothers. Occupying an important position in our daily lives, the SNSs gradually enabled individuals to connect whereas the transformations of urbanization and individualization altered the existing ways for interaction, communication, and knowledge production. The findings of this thesis suggest that mothers' online interactivity enables more open and“honest”expressions about experiences of motherhood, on topics that cannot be openly expressed in their social networks. With its fleeting and speedy nature, Instagram seems to be a digital tool from which mothers can receive emotional validation and support. Moreover, as this thesis will emphasize, Instagram also operates as a tool through which mothers criticize, discuss and resist the particular ideals of“good motherhood.”This thesis will further elaborate how the shared struggles give way to a sense of“commonality.”In order to provide a balanced analysis, this thesis will also discuss how these“common”problems are often not contextualized and how discourses over mother love, and how using humor are utilized as tools for overcoming these structural problems individually.