Spatial language development in preterm and full-term infants: The role of object exploration and parents' spatial input
Preterm ve full-term bebeklerde uzamsal dil gelişimi: Obje keşfinin ve ebeveynin uzamsal kelime kullanımının rolü
- Tez No: 682358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bebekler objeleri keşfederek objelerin özelliklerini öğrenebilir. Ayrıca obje keşfi dil gelişimi ile de yakından alakalıdır. Obje keşfi ve ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımı, zamanından önce doğan (preterm) ve zamanında doğan (full-term) bebeklerde gelişimsel kaskadlar yaratarak, uzamsal dil gelişimine katkıda bulunabilir. Bu boylamsal çalışma zamanından önce doğan (preterm, ortalama doğum haftası = 30 hafta) ve zamanında doğan bebeklerde (full-term, ortalama doğum haftası= 38,9 hafta),14.aydaki (1.zaman dilimi) obje keşfinin ve 14. (1. zaman dilimi) ve 20. (2. zaman dilimi) aylardaki ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımlarının, 26. (3. zaman dilimi) aydaki çocukların uzamsal dil gelişimi ile ilişkisini incelemiştir. 1. zaman dilimindeki obje keşfi ve 1. ve 2. zaman dilimindeki ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımları serbest oyun oturumlarından kodlanmıştır. Bu çalışmada, preterm bebeklerin, full-term bebeklere göre ebeveynlerinden daha az uzamsal kelime duyması ve daha az obje keşfi yapmaları beklenmekteydi. Ek olarak, obje keşfinin ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımları ile ilişkili olması ve obje keşfi ile ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımlarının etkileşiminin çocukların uzamsal kelime bilgisini yormadası beklenmekteydi. Sonuçlarımız obje keşfi ve ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımı açısından preterm ve full-term bebekler arasında bir fark olmadığını gösterdi. Obje keşfinin, yaş ve yenidoğan durumu kontrol edildiğinde, ebeveynlerin uzamsal dil kullanımı ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. 14. aydaki obje keşfi ve ebeveynlerin uzamsal dil kullanımı arasındaki etkileşim değişkeni, yenidoğan durumu farketmeksizin, 26. aydaki uzamsal kelime sayısını yordamaktadır. Bu sonuçlar, obje keşfi ve ebeveynlerin uzamsal kelime kullanımının bir kaskad etkisi yaratarak, full-term ve preterm bebeklerdeki uzamsal dil gelişimine katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Through object exploration, infants learn features about objects, which is related to children's language learning. Object exploration and parents' verbal spatial input may lead to cascades for the development of spatial language that can differ for preterm infants and full-term infants. This longitudinal study examined whether object exploration at 14 months and parents' spatial input at 14 (Time 1) and 19 (Time 2) months were related to spatial language in preterm (Mean gestational age = 30 weeks) and full-term infants (Mean gestational age = 38.9 weeks) at 26 months. The object exploration at Time 1 and parents' spatial input at Times 1 & 2 were coded from the free play sessions. We expected that preterm infants would receive less spatial input from their parents compared to full-term infants and they would explore the objects less than full-term infants. Additionally, object exploration was associated with parents' spatial input and together they predicted children's spatial language, providing developmental cascades. Our results showed that there was no difference for object exploration and parents' spatial input based on neonatal condition. Object exploration was not uniquely associated with parents' spatial input, controlling for age and neonatal condition. However, we found that the interaction between object exploration and parents' spatial input at 14 months predicted spatial language at 26 months, regardless of neonatal status. These findings suggest that object exploration and parents' spatial input lead to a cascading effect on the development of spatial language at younger ages for preterm and full-term children.