Kesikli biyolojik arıtma tesisinde optimum koşulların araştırılması
The study of optimum conditions in batch biological treatment plant
  1. Tez No: 68237
  2. Yazar: SEDAT KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGİL İ. AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Aktif çamur, Çamur hacmi, Çamur yaşı, Çamur üretimi, Mikroorganizmalar Bu çalışmada, bir paket biyolojik arıtma tesisi kullanılmıştır (BÎOMAS P500). Bu tesiste çöktürme süresi sabit tutularak (30 dakika), değişen havalandırma sürelerinde ve havalandırma süresi sabit tutularak (4 saat) değişen çöktürme sürelerinde BOİ5, NH3, PO4', UAKM, AKM, pH, Sıcaklık, Çamur hacmi ve Mikroorganizma üstünlükleri incelenmiştir. 6 saatlik havalandırma sonunda %83.28 lik BOİ5 verimine ulaşılmıştır. 4 saatlik havalandırma ve 90 dakikalık çöktürme süresinde %8 1.44 lük bir verim elde edilmiştir. Sonuç olarak, 4 saatlik havalandırma ve 60 dakikalık çökeltme süresinde en uygun tasfiye verimi elde edilebileceği görülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key words : Activated sludge, Sludge volume, Sludge production, Sludge age, Microorganisms. In this study, one package biological treatment plant, called BIOMASS P 500, has been used. In this plant,the parameters such as BOD5, NH3, P043", SS, MLVSS, pH, temperature, sludge volume and microorganism predominance are studied, under constant sedimentation time (30 minutes) against variable aeration time. As a second step, the same parameters are studied under the constant aeration time (4 hours) against variable sedimentation time. At the end of 6 hours of aeration time, the efficiency of BOD5 reaches to 83.3%.The efficiency of BOD5 reaches to 81.44% under a 4 hours aeration time and at 90 minutes sedimentation time. As a result, the optimum discharge efficiency has been taken under 4 hours of aeration time and of 60 minutes of sedimentation time. Xlll