Gingival dokularda periodontal tedavinin ubikuitin-proteazom yolağı proteinlerinin seviyesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of periodontal treatment on the level of ubiquitin-proteazome pathway proteins in gingival tissues
- Tez No: 682381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BALCI YÜCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TAŞKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında sağlıklı ve hastalıklı periodontal dokularda ubikuitin-proteozom sistemi (UPS) proteinlerinin diş eti oluğu sıvısındaki (DOS) seviyelerini belirlemek ve periodontal tedavinin bu seviyelere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya periodontal olarak sağlıklı 15 birey, periodontitis teşhisi almış 15 hasta ve aynı periodontitis hastalarının Faz-1 periodontal tedavilerinin yapılmasıyla oluşturulan toplamda 3 grupta yer alan 30 birey dahil edildi. Hastaların Faz-1 tedavileri öncesinde DOS örnekleri alındı. Faz-1 tedaviden 6 hafta sonra enflamasyon bulgularında gerileme olan periodontitis hastalarından tekrar DOS örnekleri alındı. Örnekler ELISA (Enzime Bağlı İmmünosorban Deneyi) yöntemi ile incelendi. Bütün gruplarda DOS örneklerinde ubikuitin-proteozom yolağı proteinleri olan Ub, E1, E2, E3, A20 ve UCHL1 seviyeleri incelendi. Bulgular: Gruplar arası yaş ve cinsiyet değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, it was aimed to determine the levels of ubiquitin-proteosome pathway (UPP) proteins in the gingival crevicular fluid (GCF) in healthy and diseased periodontal tissues and to examine the effect of periodontal treatment on these levels. Method: This study included 15 periodontally healthy individuals, 15 patients diagnosed with periodontitis, and 30 individuals in 3 groups in total, formed by the Phase-1 periodontal treatment of the same periodontitis patients. GCF samples were taken before the Phase-1 treatments of the patients. GCF samples were taken again from periodontitis patients who had regression in signs of inflammation 6 weeks after phase-1 treatment. The samples were analyzed by ELISA (Enzyme Linked Immunosorbant Assay) method. The levels of ubiquitin-proteosome pathway proteins Ub, E1, E2, E3, A20 and UCHL1 were examined in GCF samples in all groups. Results: When the age and gender were evaluated between the groups, there was no statistical difference.