Serebral palsi'li çocuklarda plastik ayak ayakbileği ortezlerinin (PAFO) gövde pozisyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the Effect of Plastic Ankle Orthoses (PAFO) on trunk position in children with Cerebral Palsy
  1. Tez No: 682380
  2. Yazar: YASİN YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, serebral palsili çocuklarda plastik ayak ayakbileği ortezlerinin (PAFO) gövde pozisyonu üzerine etkisinin araştırılmasının incelenmesi için tasarlandı. Çalışmaya 4-16 yaş aralıgında 11 birey dahil edildi. Bireylerin ortezli ve ortezsiz yüzey topografisi ölçümü sırasında ayakta arkasına beyaz ışık şeritleri (raster çizgileri) yansıtıldı. Kesin yüzey asimetrisini değerlendirmek ve kemik çıkıntılarını tanımlamak için görüntünün dijital bir fotoğrafı çekildi. Görüntüleme sırasında Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) cihazı hastaları 6 saniyelik bir aralıkta ölçtü ve saniyede 2 resim çekti. Bireylerin tekrarlı olarak ortezlerini çıkardıktan sonraki yüzey topografisi ölçümleri, Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) cihazı ve yazılım programına kaydedildi. Bireylere yapılan ortezsiz ve ortez kullanımı sonrası topografik ölçümlerin ve verilerin değerlendirilmesi için Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) cihazının yazılım programı kullanıldı. Bireylerin fonksiyonel değerlendirmesi için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 2 Dakika Yürüme Testi (2DKYT), 10 Metre Yürüme Testi (10MYT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜDT), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) testleri yapıldı. Yüzey topografisi değerlendirilmesinde yapılan ölçüm sonrası yazılım programının hesapladığı verilerden antero-posterior değişimi, mediolateral değişim, vertebral rotasyon miktarı parametreleri karşılaştırıldı. Kolmogorov-Smirnov Testi ile verilerin normal dağılım gösterdiği görüldü. Veriler ortalama ve ± standart sapma olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of plastic ankle orthoses (PAFO) on trunk position in children with cerebral palsy. Eleven individuals aged 4-16 years were included in the study. During the measurement of the surface topography of the individuals with and without the orthosis, white light strips (raster lines) were projected on the back of the feet. A digital photograph of the image was taken to assess the precise surface asymmetry and identify the bony prominences. During imaging, the Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) device measured patients at an interval of 6 seconds and took 2 images per second. The surface topography measurements of the individuals after repeatedly removing their orthoses were recorded in the Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) device and software program. The software program of the Formetric 4D (Diers International GmbH, Schlangenbad, Germany) device was used to evaluate the topographic measurements and data after orthosis and orthosis use. For functional assessment of individuals, Timed Get Up and Go Test (TUG), 2 Minutes Walk Test (2MWT), 10 Meter Walk Test (10MWT), Functional Reaching Test (FRT), One Leg Standing Test (SLS), Gross Motor Function Classification System (GMFCS) tests were performed. Antero-posterior change, mediolateral change, vertebral rotation amount parameters from the data calculated by the software program after the measurement made in the evaluation of the surface topography were compared. It was seen that the data showed normal distribution with the Kolmogorov-Smirnov Test. Data were recorded as mean and ± standard deviation. A p value of