Vajinal doğum yapan primipar kadınların doğumu algılamaları ve doğum memnuniyetleri
Birth perceptions and birth satisfactions of primiparal women who have vaginal delivery
  1. Tez No: 682396
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞAHİN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada vajinal doğum yapan primipar kadınların doğumu algılamaları ve doğumdan memnuniyet düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini doğum eylemi için doğum salonuna kabul edilen kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi araştırmaya alım ölçütlerine uyan, yapılan güç analizlerine göre evreni temsil gücüne sahip 160 primipar kadın dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Tanıtım ve Değerlendirme Formu (Ek 1), Doğum Memnuniyet Ölçeği (DMÖ-K) (Ek 2), Annenin Doğumu Algılaması Ölçeği (ADAÖ) (Ek 3) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Windows 20.0 Programında değerlendirilmiş, değerlendirmede t testi, tek yönlü varyans analizi, TUKEY testi kullanılmıştır. Ölçek ve alt boyutlar arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmış, pearson korelasyon katsayısı elde edilmiştir. Kadınların yaş ortalamaları 23.62±3.90, %35.0'i lise mezunu, %95.6'sı ev hanımı, %58.1'inin sosyal güvencesi var, %77.5'inin gebeliği planlı, %45'inin geliri gideri ile aynı, %96.9'unun müdahaleli doğum yapmıştır. Kadınların DMÖ-K genel ortalaması 30.89±5.90, ADAÖ genel ortalaması 85.18±12.18 dir. Kadınların ADAÖ toplam puan ortalaması ve DMÖ-K puanları gelir durumu, eğitim durumu ve gebeliğin planlı olmasına göre farklılık göstermektedir. Yaş, gelir getiren herhangi bir işte çalışma durumu ve sosyal güvencenin varlığına göre ADAÖ ve DMÖ-K puanları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perceptions of birth and satisfaction levels of primiparous women who gave birth vaginally. The universe of the research consists of women in the delivery room. The sample of the study included 160 primiparous women who were compatible with the subject criteria. These women had the power to represent the universe according to their power analysis. Research data were collected through the Introduction and Evaluation Form , the Birth Satisfaction Scale and the Mother's Perception of Birth Scale. Data have been evaluated in SPSS 22.0 program and t-test, one-way analysis of variance, TUKEY test were used in the evaluation. Correlation analysis was performed to determine the relationships between the scale and its sub-dimensions, and the Pearson correlation coefficient was obtained. The mean age of the women was 23.62±3.90, 35.0% of them were high school graduates, 95.6% of them were housewives, 58.1% of them had social security, 77.5% of them had pregnancy planned, 45% of them had the same income as their expenses, 96.9% of them gave birth with intervention. The general average of women's birth satisfaction scale is 30.89±5.90, and the general average of mothers' perception of birth is 85.18±12.18. Women's perceptions of birth and their satisfaction with birth; It varies according to income status, education level, and planned pregnancy. Age, employment status, existence of social security do not have a significant effect on their perceptions of birth and their satisfaction with birth.