Zumba etkinliklerinin lise öğrencilerinin fiziksel uygunluklarına etkisinin incelenmesi
Zumba activities of high school students investigation of the effect on physical fitness
  1. Tez No: 682397
  2. Yazar: EZGİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR SERBES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada Zumba® Fitness etkinliklerinin, liseli kız öğrencilerin fiziksel uygunluklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, yaş ortalaması 15,61±0,26 yıl olan toplam 30 öğrenci dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele deney ve (DG) ve kontrol grubu (KG) olarak ayrılmıştır. DG (n=15) yer alan öğrencilere, 6 hafta süreyle haftada 3 gün birer saat Zumba Fitness programı uygulanmıştır. KG (n=15) öğrencilerine ise günlük hayatlarındaki fiziksel hareketlerinde bir değişiklik yapmamaları istenmiştir. Öğrencilerin boy, ağırlık, esneklik, kol kuvveti, karın kası kuvveti, 1600m koş-yürü performansı ve VO2Max. değerleri FITNESSGRAM test protokollerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Ölçümler Zumba® Fitness programı uygulanmadan önce (ön test), dördüncü hafta bitiminde (izleme testi) ve program tamamlandıktan sonra (son test) alınmıştır. Tüm verilerin tanımlayıcı analizleri hesaplanmış, normal dağılım değerlendirilmesi Shapiro Wilk, varyansların eşitliğini değerlendirmek için Levene testi kullanılmıştır. KG ve DG karşılaştırılması Mann- Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Grup içi ön test, izleme testi ve son test karşılaştırmaları Friedman testine göre araştırılmıştır. Farkların belirlenmesinde ise çoklu karşılaştırma testlerinden Shapiro- Wilk analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, KG ve DG ön test karşılaştırılmasında tüm değişkenlerde anlamlı düzeyde farklılık belirlenmemiştir (p >.05). KG ön test, izleme testi ve son test karşılaştırılmasında farklılık olmadığı (p >.05) gözlenmiştir. DG ön test, izleme testi ve son test karşılaştırılmasında ise anlamlı düzeyde farklılıklar olduğu (𝜒2 (2)=27,000 p=0,000) belirlenmiştir. Bu farklılıkların ağırlık, BKİ, esneklik, 1600m ve VO2Max. ölçümleri arasında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, uygulanan Zumba® Fitness programının liseli kız öğrencilerin ağırlık ve BKİ değerlerini düşürdüğü, esneklik ve aerobik dayanıklılık düzeyini arttırdığı, kol ve karın kası kuvvet ve dayanıklılıklarında ise değişiklik yaratmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarından hareketle Zumba® Fitness, lise beden eğitimi dersleri ve ders dışı etkinliklerinde, alternatif bir etkinlik olarak kullanılması bu araştırmanın genel bir önerisi olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
This study sought to investigate the effect of Zumba® Fitness activities on the physical fitness levels of high school girls. The study included 30 students with a mean age of 15,61±0,26. Participants were grouped as experiment group (EG) (n=15) and control group (CG) (n=15). EG students had received 1 hour Zumba Fitness program 3 times in a week during 6 week period. CG students were not asked to change in their daily life routines. All students' height, weight, flexibility, arm strength, abdominal strength, 1600m run-walk performance, and VO2Max. measurements were carried out following the FITNESSGRAM test protocols. Measurements were conducted before the Zumba® Fitness program as pre-test, at the end of the fourth week as follow-up test, and after the program as post-test. Descriptive analysis of all data was calculated, Shapiro-Wilk test for checking of the normal distribution, Levene's test for checking the homogeneity of variance were controlled. EG and CG were compared by applying Mann-Whitney U test. Within-group, pretest, follow-up test, and posttest comparisons were investigated by Friedman test. Shapiro-Wilk analysis, as one of the multiple comparison tests, was used for determining the differences. According to findings, there were no significant differences between EG and CG pre-test scores in all variables (p >.05). There were no significant differences in comparing CG's pre-test, follow-up test, and post-test (p >.05). However, significant differences were observed in comparing EG's pre-test, follow-up test, and post-test (𝜒2 (2)=27,000 p=0,000). The observed differences were between weight, BMI, flexibility, 1600m, and VO2Max. measurements. As a result, it was observed that applied Zumba ® Fitness program decreased the weight and BMI values of high school female students, increased the level of flexibility and aerobic endurance, and did not create any change in the strenght and the endurance of the arm and abdominal muscles. Based on the results of this study, it can be recommended that Zumba® Fitness activities are alternatives to physical education classes and extra-curricular activities for high school students.