Acil servise başvuran akut iskemik inmeli trombolitik tedavi ya da endovasküler tedavi alan hastalarda, yatakbaşı ultrasonografi ile intrakardiyak trombüs değerlendirilmesi ve mortaliteye etkisi
Evaluation of intracardiac thrombus with point-of-care ultrasound and its effect on mortality in patients who have admitted to emergency department with acute ischemic stroke and got thrombolytic or endovascular treatment
  1. Tez No: 682420
  2. Yazar: ALİ DENİZ ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EVVAH KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akut iskemik inme önemli morbidite ve mortalite sebebidir. İskemik inmelerin güncel tedavi yaklaşımları içinde trombolitik tedavi veya endovasküler tedavi yer almaktadır. Çalışmamızda trombolitik veya endovasküler tedavi alan 28 Temmuz 2020 – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran hastalarının demografik özelliklerini, vital bulgularını, NIHSS ile mRS skorlarını; yatakbaşı ultrasonografi ile kardiyak trombüs varlığının tedavi öncesi saptanmasının mortaliteye etkisini saptayıp; ayrıca iyi nörolojik sonlanıma (mRS≤2) etkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamızda ileriye dönük, gözlemsel olarak 565 inme tanısı almış, dışlama kriterleri sonrası 138 olgu değerlendirilmiştir. Olguların 69'u (%50,0) erkek, 69'u (%50,0) kadındı. Olguların yaş ortalaması 70,4±14,4yıl (26-97 aralığında) ve medyanı 73,00 (61,00–81,80[Q1–Q3]) yıl idi. HT tanısı olan 93 (%67,4) olgunun 67'si (%78,8); Koroner arter hastalığı olan 56 olgunun (%40,6) 42'si (%49,4) kötü nörolojik sonlanım ile taburcu edilmiştir. Olguların 9'unda (%6,92) kardiyak trombüs saptanmış olup bu olguların trombüs lokalizasyonları 3'ü atriyum kaynaklı; 6'sı ventrikül kaynaklı tespit edilmiştir. Olguların EKG'lerinin 44'ünde (%31,9) atrial fibrilasyon saptanmıştır. Olguların 86'sında (%62,3) Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş; 39'unda (%28,3) orta düzeyde; 13'ünde (%9,42) düşük düzeyde saptanmıştır. Çalışmamızda yatakbaşı kardiyak ultrasonografide saptanan trombüs varlığının iyi nörolojik sonlanıma etki etmediği, yatakbaşı ejeksiyon fraksiyonunun düşük olmasının kötü nörolojik sonlanımla ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute ischemic stroke is an important morbidity and mortality cause. Thrombolytic or endovascular treatments are current treatment options in ischemic strokes. We aimed to determine demographic traits, vital signs, NIHSS and mRS scores, existence of intracardiac thrombus with point-of-care ultrasound before treatment and its effect on mortality and good neurologic outcome (mRS≤2) in patients received thrombolytic or endovascular treatment between 28th of July 2020 and 1st of April 2021. Our study was prospective, observational. We evaluated 565 patients who got stroke diagnosis. After applying exclusion criteria we had 138 patients in our study. Sixty-nine of patients were male (50%) and sixty-nine of patients were female (50%). Mean age of patients was 70,4±14,4 (between 26 and 97) and median age of the patients was 73,00 (61,00-81,80 [Q1-Q3]). Sixty-seven patients (78,8%) out of 93 (67,4%) with hypertension diagnosis and 42 patients (49,4%) out of 56 (40,6%) with coronary artery disease were discharged with poor neurologic outcome. Intracardiac thrombus was determined in 9 of patients (6,92%) which was originating from atrium in 3 patients and from ventricules in 6 patients. Forty-four of patients (31,9%) had atrial fibrillation in their ECGs. Eighty-six of patients (62,3%) had preserved ejection fractions, 39 of patients (28,3%) had moderate ejection fractions and 13 of patients (9,42%) had reduced ejection fractions. We have found out that determination of intracardiac thrombus with point-of-care ultrasound did not affect good neurologic outcome and reduced ejection fraction was in relation with poor neurologic outcome.