F–35b müşterek saldırı uçağı pist betonu için çimento esaslı kompozit geliştirilmesi ve termomekanik davranışı
Development and thermo-mechanical behaviour of cement based composite for the runway concrete of F–35B joint strike fighter
- Tez No: 682421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ERDEM, PROF. DR. ÖZLEM SOLA, PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada yeni nesil savaş uçağı olan F-35B'nin kalkış ve iniş esnasında oluşturduğu basınca ve özellikle yüksek sıcaklık etkilerine maruz kalan pistte kullanılan betonun karışımında yapılacak olan bir iyileştirme ile yüksek dayanım ve sıcaklık direnci gibi özelliklerin betona kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hafif (genleştirilmiş cam agrega) ve volkanik kökenli (bazalt) agregalı iki karışım tasarlanmıştır. Karışımların mekanik özellikleri, termal iletkenlikleri ve fraktal analizi ile eğilmede çekme deneyi sonucunda oluşan çatlak hasarları üç boyutlu olarak incelenmiş ve numunelerin kırılma enerjisi elde edilmiştir. İstatistiksel olarak fraktal boyutuyla eğilmede çekme dayanımı arasında son derece yüksek bir korelasyonun olduğu görülmektedir. Numunelerin ısı etkisiyle basınç dayanımlarında ciddi bir kayıp gözlenmemiştir. Bazalt agregalı karışımın mekanik özelliklerinin genleştirilmiş cam agregalı karışımdan üstün olduğu, buna karşın termal iletkenliğinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide the concrete with properties such as high strength and temperature resistance with an improved mix design for concrete pads supporting joint strike fighters F35-B. For this purpose, two mixtures with lightweight (expanded glass aggregate) and traprock sources (basalt) aggregate have been designed. The mechanical properties and thermal conductivities of the mixtures have been determined and, the flexural tensile stress induced surface cracks were characterized and mapped using by the 3D digital image analysis and Fractal Theory. The results have showed that the flexural tensile strength has a very strong dependence upon the variation in the fractal dimension, showing a linear relationship. The analysis also indicates the residual compressive strength of the mixtures was still high. Finally, it was observed that the mechanical properties of the mixture with basalt aggregate were superior to the mixture with expanded glass aggregate, but its thermal conductivity was higher than the mixture with expanded glass aggregate.