Hazım Dağlı tabiat parkı göleti havzasının morfometrik analizi
Morphometic analysis of Hazim Dağli nature park pond catchment
  1. Tez No: 682442
  2. Yazar: VOLKAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma alanı, İç Anadolu Bölgesinin kuzey bölümünde bulunan Çankırı İli Yapraklı İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karadeniz nemli iklim kuşağından İç Anadolu Bölgesi karasal iklimine geçiş zonunda, hafif eğimli tepe ve sırtlarla çevrili göl, etrafı ormanlarla kaplıdır. Hazım Dağlı Tabiat Parkı Göleti havzasının morfometrik parametre değerleri, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımından faydalanılarak elde edilmiştir. Gölet Havzasının alanı 78,14 ha'dır. Havzasının uzunluğu 1372 m, genişliği 803 m'dir. Havzasının form faktörü 0,58 şekil faktörü 0,240'dir. Gölet havzası 1650-1730 m yükseltilerdedir. Havzanın %36,9'unu orta eğimli ve %41,1'ini çok eğimli alanlar oluşturmaktadır. Havzanın drenaj sisteminde 9 adet kuru ve 1 adet sulu dere bulunmaktadır. Havzanın %83'ü mera, %13 orman, %2 su ve %2'si ziraat arazilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın yürütüldüğü havzanın sürdürülebilir yönetimi için morfometrik özelliklerinin hızlı ve yüksek doğrulukla CBS ortamında analiz edilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The research area is located within the borders of Yapraklı District of Çankırı, located in the northern part of the Central Anatolia Region. In the transition zone from the humid Black Sea climate zone to the continental climate of the Central Anatolia Region, the pond is surrounded by gently sloping hills and ridges, and is surrounded by forests. The morphometric parameter values of the Hazım Dağlı Nature Park Pond catchment were obtained by using the Geographical Information System (GIS) software. The area of the Pond catchment is 78,14 ha. Its catchment is 1372 m long and 803 m wide. Its catchment has a form factor of 0,58 and a shape factor of 0,240. The pond catchment is at an altitude of 1650-1730 m. 36,9 % of the catchment is medium-slope and 41,1% is highly-sloped areas. There are 9 dry and 1 wet streams in the drainage system of the basin. 83% of the catchment consists of pastureland, 13% forest, 2% water and 2% agricultural land. For the sustainable management of the watershed where the research is conducted, it is important to analyze the morphometric features quickly and with high accuracy in the GIS environment.