'Unutmas Meni Bağım' şiir kitabı örneğinde Usman Nasir'in şiirleri üzerine bir inceleme
A study on Usman Nasir's poems in the example of 'Unutmas Meni Bağım' poetry text
- Tez No: 322303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KORAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Yirminci yüzyılın başlarında Türk Dünyası acılar deryasında yüzerken Sovyet Rusyası ile birlikte refaha kavuşacağına, huzurun geleceğine inanır. 1917 yılı Ekim devrimiyle Sovyet rejimi ve bu rejimin en büyük destekçisi Komünist Parti'nin faaliyetleri yeşeren filizleri koparmaya yeter. İnsanlara eşitlik sunma, milletlere geleceğini tayin etme gibi haklar vereceğini söyleyen bu rejim, gerçek manada söylediklerinin, vaat ettiklerinin tam aksini uygulamaya koyar. Bu yeni sistem ise eski Çarlık rejiminden çok farklı bir şekilde işlemez. Sovyetler Birliği hâkim olduğu coğrafyada yaşayan Türklerin kendi millî değerleriyle yaşamalarına bile müdahale eder, onlara yaşama hakkı bile tanımaz. Amaç, Rus kültür ve değerleri içinde Türkleri eritip, yok etmektir. Hayatın her alanına müdahale eden rejim, hem sanat hem de basın dünyasına da belli standartlar getirir. Bu kalıpların en temel öğesi, rejimin propagandasını yapmak olur. Propaganda şiirin bütünüyle hâkim olduğu 1930'lu yıllarda bu proleter edebiyat anlayışına az sayıda şair dayanabilmiştir. Bu şairlerden biri olan Usman Nasir, propaganda ve lirik şiiri yan yana sürdürebilen ender şairlerdendir. Usman Nasir, hür ve huzurlu yaşamayı amaç edinerek, halkı için yazmıştır. Şiirlerinde görülen imge ve mecazlar bunun en açık göstergesidir. Şiirlerinde hemen her nazım birimini kullanan şair, geleneksel değerleri yansıtan şiir tür ve şekilleri yanın da yabancı kaynaklı şiir türlerini de denemiştir. Usman Nasir, lirik üslubuyla sosyal hayat, sosyal değişim ve tabiat güzelliğinin şairi olup, Özbek edebiyatına yeni bir ahenk, yeni bir soluk getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The early part of the twentieth century, along with the Soviet Empire churned up a year or the suffering of the Turkish World tranquility, believes the future of prosperity. year of October revolution of 1917, the Soviet regime, and this regime is one of the biggest supporter of the Communist Party's activities in the green grass, manoeuvring to gain enough sprit. People would like to appoint equality presentation, Nations that this regime, that would put the Bill of rights, this truly puts the application otherwise promises challenges as they make the full. This new system, the old Tsarist regime does not process a very different way. The Turks living in the Soviet Union is a judge, even if their national values and the living landscape, not even the right to life to them to intervene. Purpose, Russian culture and values they do not, in the Turks. Every field of life, both in the art that the intervention regime and standards world press. This is the most basic element of the regime's propaganda would make the molds. Propaganda is a judge of the poem in its entirety in 1930 this proletarian literature conception of a small number of poet dayanabilmiştir. These poets is a Nasir, propaganda, and lyric poem Usman is rare side-by-side. To live free and peaceful purpose by Usman Nasir, , has written for the people. Seen in the image and is indicative of his mecazlar most front. His traditional values using the unit almost every verse poet, and the kind of poetry that reflects the types of foreign-sourced poetry yanın shapes.Usman Nasir, his social life, social change and natural lyrical beauty is harmony, a new literature, Uzbek poet, has brought a new breath.