Tarçın özütü ile enkapsüle gümüş nanopartiküllü plga nanofiber yara örtüsü
Cinnamon extract encapsulated silver nanoparticles doped plga nanofiber wound dressing
  1. Tez No: 682457
  2. Yazar: ÇİSEM GİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yara iyileştirme çalışmalarına verilen önem geçmişten günümüze artış göstermiştir. Çünkü bu durum sadece sosyal değil ekonomik bir problem haline gelmiştir. Doğal çözümlerin yanında sentetik çözümlerden biri olan polimer kullanımı yara iyileştirme çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada da yara iyileşmesini hızlandıracak, enfeksiyon oluşumunu minimuma indirecek ve uygun nemli bir ortamı sağlayacak yara örtüsü geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, biyobozunur polimerden biri olan PLGA(Poly (L-lactic-co-glycolic acid)), tarçınla enkapsüle edilmiş gümüş nanopartikül(eAgNP) ile katkılanarak nanofiber üretimi gerçekleştirilmiştir. eAgNP üretiminde yeşil sentez metodu kullanılmıştır. Elektro-eğirme cihazında üretimi gerçekleştirilen nanofiberlerin morfolojik, mekanik, antibakteriyel, biyobozunurluk özellikleri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ortalama 116 nm çap uzunluğuna sahip, hidrofobik özelliği yüksek, katkısız PLGA'ya göre daha iyi mukavemet derecesinde olan ve antibakteriyel etkisi yüksek nanofiberler üretilmiştir. Sonuç olarak eAgNP/PLGA nanofiberler, yara iyileştirme çalışmalarında umut vaad etmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance given to wound healing studies has increased from the past to the present. Because this situation has become not only a social but also an economic problem. In addition to natural solutions, the use of polymers, which is one of the synthetic solutions, is frequently used in wound healing studies. In this study, it is aimed to develop a wound dressing that will accelerate wound healing, minimize infection and provide a suitable moist environment. In this study, nanofiber production was carried out by doping with cinnamon encapsulated silver nanoparticle(eAgNP), PLGA (Poly (L-lactic-co-glycolic acid)), which is one of the biodegradable polymers. Green synthesis method was used in the production of eAgNP. The morphological, mechanical, antibacterial and biodegradable properties of nanofibers produced in the electro-spinning device were analyzed. As a result of the analysis, nanofibers with an average diameter of 116 nm, high hydrophobicity, better strength than undoped PLGA and high antibacterial effect were produced. In conclusion, eAgNP/PLGA nanofibers show promise in wound healing studies.