Poli (laktik asit-KO-glikolik asit) (PLGA), gümüş ve tarçın emdirilmiş PLGA nanofiberlerin yara iyileşmesi üzerine etkisi: Deneysel bir çalışma
The effect of nanofibers containing poly (lactic acid-KO-glycolic acid) (PLGA), silver and cinnamon on wound healing: An experimental study
  1. Tez No: 774364
  2. Yazar: ZİKRULLAH BAYCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yara iyileşmesi tıbbın çözüm bekleyen konularından biridir. Yara iyileşmesini hızlandırmak için geçmişten günümüze birçok ürün kullanılmıştır. Ancak ideal yara örtüsüne ulaşma çabaları devam etmektedir. Mühendislik ve teknolojinin gelişmesi ile üretilen nanomalzemeler, geniş temas yüzeyi sağlamaları ve birçok madde veya faktör ile kombine edilmeleri nedeniyle yara iyileşmesi için ideal yara örtüsü çalışmalarında popüler hale gelmektedirler. Bu çalışmada gümüş nanopartiküller ve tarçın özütü ile kombine edilen Poli (Laktik Asit-Ko-Glikolik Asit) (PLGA) nanofiberlerin yara iyileşmesine etkisi incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışmada 24 adet sıçan her birinin sırt bölgesinde 2 cm² boyutunda ikişer adet eksizyonel yara oluşturularak 6'şarlı gruplar halinde 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de yara pansuman yapılmadan takip edilirken, grup 2'de PLGA+AgNp+Tarçın (eAgNP/PLGA), grup 3'te saf PLGA, grup 4'te PLGA+AgNp (AgNP/PLGA) nanomalzemeler kullanılmıştır. Yaralar 0., 3., 7., 14. ve 21. Günlerde fotoğraflanarak makroskobik açıdan değerlendirilmiştir. 7., 14. ve 21. Günlerde 6'şar adet yaradan biyopsiler alınarak Hematoksilen&Eozin(H&E) boyama ile epitelizasyon, inflamasyon şiddeti ve tipi, CD-31 boyamada vaskülarizasyon, CD-68 boyamada histiosit ve multinükleer dev hücre yoğunluğu ve MassonTrikrom (MTK) boyalı lamlarda fibroblast proliferasyonu açısından değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Makroskobik değerlendirmede 14. ve 21.
Özet (Çeviri)
Objective: Wound healing is one of the outstanding issues of medicine. Many products have been used for years to accelerate wound healing. However, seeking for the ideal wound dressing has not ended. With the development of engineering and technology, nanomaterials have become more popular as wound dressing material that are used in wound healing studies, thanks to the fact that they provide large contact surfaces and are combined with many substances or factors. In this study, the effect of Poly (Lactic Acid-Co-Glycolic Acid) (PLGA) nanofibers, which were combined with silver nanoparticles and cinnamon extract, on wound healing was investigated. Method: In this study, 24 rats were divided into 4 groups, each compsed of 6 rats, by creating two excisional wounds in the size of 2 cm² on the dorsal region of each. While the wound was followed without dressing in group 1, PLGA+AgNp+Cinnamon (eAgNP/PLGA) nanomaterials were used in group 2, pure PLGA was used in group 3, and PLGA+AgNp (AgNP/PLGA) were used in group 4. Wounds were photographed and evaluated macroscopically on the days 0, 3, 7, 14 and 21. After skin biopsies were taken from each of 6 wounds on the 7th, 14th and 21st days; epithelialization and the severity and type of inflammation were evaluated from Hematoxylin&Eosin (H&E) stained specimens. Vascularization was evaluated from CD-31 stained specimens. Histiocyte and multinuclear giant cell density were evaluated from the CD-68 stained and fibroblast proliferation was evaluated from the Masson's Trichrome (MTK)stained slides.