Sigorta talebini etkileyen faktörler: Konya ili örneği
Factors affecting insurance demand: The case of Konya
- Tez No: 682474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sigortacılık alanında bir talep eden bir de talep edilen olmak üzere iki unsur vardır. Sigorta sektörü talep edilen konumda olurken, bu sektörden beklentileri olan karşı tarafı talep edenler oluşturmaktadır. Olası gelişmelere göre hızlı ve dinamik hareket edebilen sektör talep eden tarafın isteklerini karşılamanın yanında, yeni önerilerle talebin yaratılması yoluna gitmektedir. Sigorta talebinde bulunanlar aslında örtük manada olası risklerden doğacak olan zararın tazminine ya da vaat edilen teminat altına alınma işlemine/güvenceye talip olmaktadır. Bu durum aynı zamanda sigorta talebinde bulunanların gerek yatırım gerekse finansal açıdan gelir düzeylerinin artması oranında risklerin de artacağını dolayısıyla sigorta taleplerinin de buna paralel artış göstereceğini ortaya koymaktadır. Sigortacılık sektörünün her geçen gün gelişmesiyle birlikte sigortaya olan talep de artmaktadır. Sigorta şirketleri, sigorta talebinde bulunanların istek ve arzularını göz önünde bulundurduğu gibi, bu talepler doğrultusunda daha kaliteli hizmet ve poliçe üreterek sigortalılık oranını artırmaları beklenmektedir. Bu durum aynı zamanda talebi etkileyen faktörlerin farkındalığını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, sigorta talebini etkileyen ekonomik ve sosyo-kültürel faktörlerin değerlendirilmesi yanında, Konya halkının sigortayı tercih etme olasılıklarında etkili olan faktörlerin neler olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Talebi etkileyen faktörlerin belirlenmesinin yanında, Konya ili örnek alınarak, 2021 yılı“Sigorta Talebine Etki Eden Faktörler Anketi”verileri doğrultusunda incelenmiştir. Bu nedenle sigorta talebini etkileyen faktörlerin analizi için nitel modellerinden biri olan anket uygulama yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgulara ve ulaşılan sonuçlara göre, aylık gelir durumunun yüksek olması sigortalı olma olasılığını artırmaktadır. Konya evreninde sigorta talebini etkileyen dini faktörlerin kişilerin yaşları ile farklılık gösterdiği özellikle 32-38 yaş aralığındaki bireylerde dini faktörün etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of insurance includes two components, the claimant and the demanded. While the insurance sector is in a requested position, the counterparty who has expectations from this sector is the demanders. In addition to meeting the demands of the requesting party, the sector that can operate quickly and dynamically according to possible developments proceeds in the direction of creating demand with new proposals. In fact, those who claim the insurance aspire to indemnify the damage that may arise from the possible risks in the implicit meaning or to take the promised guarantee/assurance. This situation also indicates that the risks will increase in proportion to the increase in the income level of the insurance claimants, both in terms of investment and financial therefore, insurance claims will increase correspondingly with this. With the development of the insurance sector day by day, the demand for insurance is also increasing. Insurance companies take into consideration the requests and desires of those who claim insurance, and they are expected to increase the insurance rate by producing better quality services and policies in line with these demands. This situation also brings about the awareness of the factors affecting the demand. In this study, besides the evaluation of the economic and socio-cultural factors affecting the insurance demand, an answer was sought to the question of what factors are effective in the probability of individuals living in Konya to prefer insurance. In addition to determining the factors affecting the demand, the Konya sample was examined in line with the data of the 2021“Factors Affecting the Insurance Demand Survey”. For this reason, the survey method, which is one of the qualitative models, was preferred for the analysis of the factors affecting the insurance demand. According to the findings and results, having a high monthly income increased the probability of carrying insured. It has been determined that the religious factors affecting the insurance demand in Konya differ with the age of the people, especially in the 32-38 age range, the religious factors are effective.