Makine öğrenmesi algoritmaları ile detay üretim alanları için iş merkezi kırılımında üretim süresi tahminleme
Production time estimation in task center refraction for detail production areas with machine learning algorithms
  1. Tez No: 682475
  2. Yazar: TUĞÇE YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz rekabet koşullarında, kısıtlı kaynakları verimli bir şekilde kullanabilmek, geleceğe dönük yatırımları belirleyebilmek için üretim süresi tahmini yapmak rekabet avantajı sağlamak isteyen firmalar için çok önemlidir. Fakat üretim süresi denildiğinde akla gelen zaman etüdü gibi geleneksel yöntemler ürün ve proses çeşitliliğinin çok fazla olduğu tesislerde büyük bir iş yükü gerektirerek zaman ve dolayısıyla maliyet artışına yol açmaktadır. Bu noktada makine öğrenmesi algoritmaları ile üretim süresi tahminleme zaman ve maliyet açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada bir üretim tesisine ait detay üretim alanlarında, iş merkezi kırılımında üretim sürelerinin makine öğrenmesi algoritmaları ile tahminlenmesi hedeflenmiştir. Tahminleme yöntemleri olarak başarılı sonuçlar elde edilen yapay sinir ağları, destek vektör regresyonu ve gradyan artırma makinesi algoritmalarının kullanılmasına karar verilmiştir. Çalışmanın devamında her bir iş merkezi için en başarılı sonucu veren algoritma ortalama mutlak yüzde hata değerine göre belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yapay sinir ağları ortalamada %28,22 hata oranı verirken destek vektör regresyonu %15,92, gradyan artırma makinesi ise %14,69 hata oranı vermiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, it is very important for companies that want to have a competitive advantage to use limited resources efficiently, to estimate production time to identify future investments. But traditional methods, such as time study that comes to mind when it comes to production time, require a large workload in facilities where the range of products and processes is too high, resulting in a loss of time and therefore cost. At this point, production time estimation with machine learning algorithms provide a great advantage in terms of time and cost. In this study, it is aimed to estimate production times in task center breakdown in detail production areas of a production facility with machine learning algorithms. The use of artificial neural networks, support vector regression and gradient boosting machine algorithms, which have been successful results as prediction methods, has been decided. In the rest of the study, the algorithm that gave the most successful results for each task center was determined based on the average absolute percentage error value from performance metrics. According to the results obtained, the artificial neural networks gave an error rate of 28,22% on average, while the support vector regression gave an error rate of 15,92% and the gradient boosting machine gave an error rate of 14,69%.