Kalite güvencesi sistemleri ve yonga levha sektöründe uygulama
Quality assurance system and its application in particle board industry
  1. Tez No: 68248
  2. Yazar: ERHAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Hazırlanmış olan bu tezde kalite kavramı ele alınarak toplam kalite ve kalite yönetimi üzerine çalışılmıştır. Kalite Yönetimi içersinde kalite güvencesi ve ISO 9000 Kalite Güvence Sistem Standartları detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca Kalite Kontrol faaliyetleri içersinde önemli bir yer tutan muayenenin kalite. güvencesi ile ilişkisi vurgulanmıştır. Birinci bölümde, kalite anlayışının gelişimi ele alınarak kalite güvencesi sistemi ve muayene kavramına bu yeni anlayışla yaklaşılmış teze kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, kaliteyi oluşturan elemanlar verilmiş ve toplam kalite kontrolüne geçilmiştir. Toplam Kalite Kontrolünün yerleştirilmesi ve gerçekleştirilmesi ele alınmıştır. Bu kavramlar para ile bütünleştirilmiş ve kalite maliyetleri üzerine çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, kalite güvencesi sistemin amacına yönelinmiştir. Kalite güvencesi sistemi, yönetimde sistem yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. ISO 9000 Kalite Güvencesi Sistem Standartları hakkında bilgiler verilmiştir. Kalite Güvencesi Sistemi sertifikalandırmasında izlenecek yollar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, işletmelerimizin en çok önem verdikleri kalite faaliyeti olan muayene incelenmiştir. Muayenenin kalite sistemlerindeki ve kalite güvencesindeki yeri belirtilmiştir. vıBeşinci bölümde, tezin uygulama kısmı olan Tever Ağaç San. ve Tic. İşi. A.Ş.'de Kalite Güvencesi Sistemi incelenmiştir. Altıncı bölüm olan sonuç kısmında, konunun ülkemiz firmaları için önemi ifade edilmiş ve kaliteye artık bir sistem olarak bakmak gerektiği ve önemi belirtilmiştir. Yonga levha ve Lif levha Sektörünün konuya göstermesi gereken ilgi vurgulanmıştır. Sektörün bugünkü durumu ele alınıp Kalite Güvencesi Sistemlerine ihtiyacın önemi vurgulanmıştır. Ayrıca uygulama zorluklan hakkında da bilgi verilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY QUALITY ASSURANCE SYSTEM AND ITS APPLICATION IN PARTICLE BOARD INDUSTRY The lifestyles of consumers and the business effectiveness of companies now depend upon the reliable, consistent performance of products and services with no tolerance for the lost time and costs of any failures. Quality has become the fundamental strategy for competitiveness today. It is important to recognise that, once the interest of a few technical people, quality control today is the primary concern of an increasingly large number of managers, engineers, statisticians, and men and women working in many occupations and throughout many organisations in many nations of the world. The problems to which these men and women direct their attentions exist in a wide range of forms : 1 - The establishment of the right quality objectives in organization plans ; 2 - The assurance of a positive customer reaction to products. The studies is designed to help the men with responsibilities in assuring customers satisfaction by improving product quality and by reducing its related costs. Purpose of this studies is to explain the quality concept and system approach to quality. The studies also provides a sharp focus upon quality assurance systems. Inspection concept is discussed from point of view in terms of the quality control and quality assurance system. VlllThe studies may be used in the following ways: 1 - As a means to obtain an effective understanding of quality concept and quality assurance system. 2 - As a guide to the practices of quality assurance. 3 - As a text for use inspection. Section of thesis part one; introduction. Part two“Quality Concept”The purpose of this section is to define quality concept and also presents the scope of total quality control. Quality is a customer determination and based upon the customer's actual experience with the product or service, measured against his or her requirements. Quality always represents a mowing target in a competitive market. The procedure for meeting the industrial quality goal is therefore termed quality“control”, just as die procedures for meeting production and cost goals are termed, respectively, production“control”and cost“control”There are normally four steps in such control : 1. Setting standards. 2. Appraising conformance. 3. Acting when necessary. 4. Planing for improvements. Satisfactory product and service quality goes hand - in hand with satisfactory product and service cost Quality cost in plants and companies are accounted so as to include two principle areas: The cost of the investment and operating quality cost.Operating quality cost can be broken into three divisions : 1 - Prevention cost. 2 - Appraisal costs. 3 - Failure costs. IXPart Three“Quality Assurance System and ISO 9000 Standards”The purpose of this section presents the system approach to quality. And this section presents ISO 9000 standards. With increased focus on quality issues world - wide, organizations had prepared standards and guidelines in quality field. The ISO 9000 approach is founded on two concepts : 1 - A Quality System: This concept establishes management that if the production and management system is right, the product or quality system establishes a level of quality and ensures that the system produces that level of quality all the time, every time. The system builds quality in rather than screens error out. 2 - Third party assessment : Rather than individual purchaser trying to carry out their own supplier assessments, the ISO 9000 system offers assessments by a third party that all purchaser can rely on. ISO 9000 is a general introduction providing guidance on the appropriate quality assurance model. It clarifies the relation between different quality concept. ISO 9004 itemizes 20 fundamental quality system elements. ISO 9000 specifies the rules for using the three models, ISO 9001, ISO 9002 and ISO 9003, which represent three distinct forms of functional or organizational capability. The most stringent quality model is ISO 9001 which applies in situations where a purchaser contracts for“custom made”product. Ordinarily this involves purchaser. All 20 quality system elements apply in this case. When it is appropriate to asses only a supplier's production and installation capabilities, ISO 9002 is particularly useful where suppliers mass-produce conventional items and where research and development has a lesser strategic role. It is applied when the purchaser requires the suppliers to follow an established design or conform to established product specifications or standards. ISO 9002 xPart Three“Quality Assurance System and ISO 9000 Standards”The purpose of this section presents the system approach to quality. And this section presents ISO 9000 standards. With increased focus on quality issues world - wide, organizations had prepared standards and guidelines in quality field. The ISO 9000 approach is founded on two concepts : 1 - A Quality System: This concept establishes management that if the production and management system is right, the product or quality system establishes a level of quality and ensures that the system produces that level of quality all the time, every time. The system builds quality in rather than screens error out. 2 - Third party assessment : Rather than individual purchaser trying to carry out their own supplier assessments, the ISO 9000 system offers assessments by a third party that all purchaser can rely on. ISO 9000 is a general introduction providing guidance on the appropriate quality assurance model. It clarifies the relation between different quality concept. ISO 9004 itemizes 20 fundamental quality system elements. ISO 9000 specifies the rules for using the three models, ISO 9001, ISO 9002 and ISO 9003, which represent three distinct forms of functional or organizational capability. The most stringent quality model is ISO 9001 which applies in situations where a purchaser contracts for“custom made”product. Ordinarily this involves purchaser. All 20 quality system elements apply in this case. When it is appropriate to asses only a supplier's production and installation capabilities, ISO 9002 is particularly useful where suppliers mass-produce conventional items and where research and development has a lesser strategic role. It is applied when the purchaser requires the suppliers to follow an established design or conform to established product specifications or standards. ISO 9002 xtype of inspection can be a made on each pieces produced (100 percent inspection ) or a check made on a statistical sample of lot. This inspection assures that the product being produced meet the standards of quality and quality levels which have been previously established. Part Five“ Quality Assurance System ISO 9002 Applications in Tever Inc ”There is not stud. Some examples are given in this part about appliance of quality assurance system. In this study ; - Quality policy - Organisation plan and - Quality Hand Book write up for Tever Inc. Part Six ; is the conclusion part : Advantages or Quality Assurance System is showing for Tever and Particle board Sector in this part. And Difficulty of Procedures and applying of ISO 9002 was explained. Xll