Çörek otu tohum ve yağlarının biyoaktif ve fizikokimyasal özellikleri üzerine ısıl işlemin etkisi
Effect of heat treatment on bioactive and physicochemical properties of black cumin seed and oils
  1. Tez No: 682507
  2. Yazar: MERVE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, çörek otu tohum ve yağlarının biyoaktif ve fizikokimyasal özellikleri üzerine ısıl işlemin etkisi araştırılmıştır. Nigella sativa L. Ranunculaceae familyasına ait tek yıllık otsu çiçekli bir bitkidir. Çalışma esnasında etüv (120℃ 10,20 ve 30 dk ) ve mikrodalgada (720 Watt 5,10 ve 15 dk) farklı ısıl işlem yöntemleri ile kavrularak elde edilen çörek otu tohumundan ve yağından ayrı ayrı ekstrakt çıkarma işlemi gerçekleştirilmiş ve bu doğrultuda çörek otu tohumunun nem, mineral, kül, protein, yağ asidi kompozisyonu, antioksidan aktivite değeri, karotenoid tayini, toplam fenolik ve toplam flavonoid içeriğine ait analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of heat treatment on the bioactive and physicochemical properties of black cumin seeds and oils were investigated. Nigella sativa L. is an annual herbaceous flowering plant belongs to the family Ranunculaceae. During the study, extraction from black cumin seeds and oil obtained by roasting with different heat treatment methods in an oven (120 ℃ 10, 20 and 30 min) and microwave (720 Watt 5, 10 and 15 min) was carried out separately and accordingly, analyzes of moisture, mineral, ash, protein, fatty acid composition, antioxidant activity value, carotenoid determination, total phenolic and total flavonoid content of black cumin seeds were made.