İzmir Tarih ve Sanat Müzesi seramik eserlerinin engelsiz müzecilik bağlamında tasarlanması ve üretimi
Design and production of Izmir History and Art Museum ceramic works in the context of disabled museum
  1. Tez No: 682515
  2. Yazar: SİNEM BABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Müzeler, insanların kendi tarihsel gelişimine dair duydukları merakla geçmişten günümüze taşınan ve sergilenen somut değerleri ziyaret ettiği ve eserler ile bir bağ kurduğu alanlar olarak önemli mekânlardır. Müze ziyaretlerinde, insanların eserlere dokunma istekleri sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu istek karşısında, eserlerin korunması ve kollanması sebebi ile müze kuralları devreye girmektedir. Eserlere dokunmanın yasak olması sebebi ile ziyaretçilerin eserlerle tam bir bağ kurması oldukça güçtür. Müze ziyaretleri gerçekleştiren her yaş grubundan ziyaretçinin yanı sıra özel durumlu olarak nitelendirilen engelli ziyaretçiler de bulunmaktadır. Onların ziyaretleri sırasında yaşanabilecek olumsuz durumlar göz önünde bulundurulup, ziyaretçilere engel teşkil etmeyecek şekilde müzelerde iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle görme engelli bireyleri hayata kazandırma ve onların sosyal faaliyetlerini arttırmak amacı ile planlanan birçok proje hayata geçmeye başlamıştır. Bu tez çalışması görme engeli bulunan ve her yaş grubundan ziyaretçilerin ortak isteği olan dokunma ihtiyacına kısmen de olsa cevap vermeye yönelik, müze teşhirinde bulunan seramik eserlerin dokunulabilir biçimde tasarlanıp üretilerek, ulaşılabilirliğinin sağlanmasını amaçlayan bir projedir.
Özet (Çeviri)
Museums are essential as places where people visit the concrete values carried and e xhibited from the past to the present with their curiosity about their historical developm ent and establish a bond with the artifacts. It is common for people to feel like touching the artworks during museum visits. Against this request, museum rules come into play d ue to the protection and preservation of the works. It is challenging to establish a compl ete connection with the related works because touching the works is prohibited. In addit ion to visitors from all age groups who make museum visits, there are also visitors with disabilities characterized as exceptional cases. Considering the negative situations that may occur during their visits, improvements are carried out in the museums that do not pose an obstacle to these groups of visitors. Many projects planned to bring significa ntly visually handicapped individuals to life and increase their social activities have star ted to be implemented. This study aims to provide accessibility by redesigning the cera mic artifacts in the museum display tactile to partially respond to the need for touch, wh ich is the common wish of visitors from all age groups and visually handicapped.