İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan bazı Klazomenai lahitlerinin restorasyon uygulaması
Applying of some Clazomenai Sarcophagus' restoration that exist İzmir Archelogical Museum
  1. Tez No: 145290
  2. Yazar: TARIK KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yüksek lisans tez konum olan“ İzmir Arkeoloji Müzesi'nde Bulunan Bazı Klazomenai Lahitlerinin Restorasyon Uygulaması”, İzmir Arkeoloji Müzesinde bulunan, yıllar önce restorasyonu yapılmış ancak zaman içinde restorasyonu bozulmuş yada yıpranmış olan pişmiş toprak Klazomenai Lahitlerinin ve genel olarak pişmiş toprak eserlerin koruma-onarım yöntemlerini aydınlatmaya yönelik bir çalışmadır. Aynı zamanda ülkemizde çok sayıda bulunan ancak çok azı sergilenen bu lahitleri gün ışığına çıkarıp sergilenmelerini sağlamak ve yapıldıkları dönemde nasıl şekillendirilip bezendiklerini ve pişirildiklerini anlamak Yüksek Lisans Tez'im-in araştırma konusu olmuştur. Bu çalışma, Klazomenai Lahitlerinin şekillendirilmeleri ve pişirilmeleri hakkında yeni öneriler getirmekte ve lahitlerin restore edilmeleri hakkında aydınlatıcı bilgiler vermektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study untitled“Applying of Some Clazomenai Sarcophagus' Restoration”that exist in İzmir Archelogical Museum"is an investigation that aims to clarify of conservation and restoration of clazomenai terracotta sarcophagus in Archeology Museum in İzmir and generally terracotta works. This sarcophagus retored long years ego, but this restoration in sight now weakly. In the same time this study aims to provide to exhibition of The Clazomenai Sarcophagus, that could not be exhibited enough and, to clarify about firing teenies of theme. This study gives information about restoration and brings a new suggestion about forming and firing of The Clazomenai Sarcophagus. V