İşgücü verimliliğinin proje başarısı üzerindeki etkisi; İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının incelenmesi
Effect of labor efficiency on project success; investigation of the construction of İSKİ Baltalimanı Biological Wastewater Treatment plant
  1. Tez No: 682514
  2. Yazar: ANIL AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BALABAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnşaat projelerinin, başarılı veya başarısız olmasına sebep olan faktörler vardır. İnşaat projelerinde çalışanların nihai amacı, projenin başarılı olmasıdır. Bu yüzden, inşaat projelerini başarıya ulaştıracak faktörlerin belirlenmesi ve iyileştirilmesi çok önemlidir. Bir inşaat projesinin başarılı olabilmesi için“Demir Üçgen”olarak adlandırılan maliyet, zaman ve kalite faktörlerini karşılaması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar; maliyet, zaman ve kalite faktörlerini etkileyen en önemli faktörlerden birinin, işgücü verimliliği olduğunu göstermektedir. İnşaat projelerinde işgücü verimliliğini arttırmak; maliyet, zaman ve kalite kriterlerinin iyileştirilmesi için kullanılması gereken bir yöntem olarak görülmektedir. İşgücü verimliliğini etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Projelerin başarılı olabilmesi için, işgücü verimliliğini etkileyen önemli faktörlerin tespit edilmesi ve iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasının hazırlanmasındaki amaç; inşaat projelerinin başarılı olmasını etkileyen maliyet, zaman ve kalite faktörlerinin ve işgücü verimliliğinin araştırılması, işgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin literatür taraması ile belirlenmesi ve belirlenen faktörler ile alan çalışması için seçilen İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı'nın işgücü verimliliğini değerlendirerek, sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Bu çalışma, iki yöntemden oluşmaktadır. İlk yöntem, kapsamlı bir literatür taraması ile gerçekletirilmiştir. Yapılan literatür taramasında, işgücü verimliliğini etkileyen en önemli on faktör belirlenmiştir. İkinci yöntem, alan çalışması ile devam etmiştir. Alan çalışmasında; İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı'nın işgücü verimliliği, literatür taraması sonucunda belirlenen on faktöre göre değerlendirilmiştir. Araştırmacı, seçilen şantiyede saha mühendisi olarak görev yapmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından görev yaptığı süre boyunca gözlemler, işçi ve yöneticiler ile yapılan görüşmeler ve saha incelemeleri ile elde edilmiştir. Literatür çalışmasından ve alan çalışmasından elde edilen veriler, analiz edilerek değerlendirilmiş ve bulgulara göre çözüm önerileri ortaya konmuştur. Sonuç olarak, belirlenen faktörlere göre İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı'nın işgücü verimliliğinin değişkenlik gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Belirli faktörlerin, işgücü verimliliğini düşürdüğü gözlemlenmektedir. İşgücü verimliliğinin düşmesi; projenin maliyet, zaman ve kalite standartlarını düşürerek projenin başarılı olmasını engelleyecektir. İnşaat projelerinin başarılı olabilmesi için, yöneticilerin şantiyedeki işgücü verimliliğini her zaman takip etmesi ve olumlu veya olumsuz etkileyen faktörler üzerinde çalışma yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that can cause construction projects to succeed or fail. The ultimate goal of those working on construction projects is success of the project. Therefore, it is very important to identify and improve the factors that will make a construction project successful. In order for a construction project to be successful, it must meet the cost, time and quality factors called“Iron Triangle”. Studies show that one of the most important factors affecting cost, time and quality factors is labor productivity. Increasing labor productivity in construction projects is seen as a method that should be used to improve cost, time and quality criteria. There are many factors affecting labor productivity. In order for the projects to be successful, it is necessary to identify and improve the important factors affecting labor productivity. The purpose of the preparation of this thesis is to investigate the cost, time and quality factors and labor productivity that affect the success of construction projects, to determine the factors affecting labor productivity through literature review, and to evaluate the labor efficiency of the construction of İSKİ Baltalimanı Biological Wastewater Treatment Plant selected for fieldwork with the determined factors and to offer solutions to the problems. This study consists of two parts. In the first part, a comprehensive literature review was carried out. In the literature review, the ten most important factors affecting labor productivity were determined. The second part continued with fieldwork. In the fieldwork, the labor efficiency of the construction of İSKİ Baltalimanı Biological Wastewater Treatment Plant was evaluated according to ten factors determined as a result of the literature review. The researcher worked as a field engineer at the selected construction site. The data required for the fieldwork were obtained through the observations of the researcher, interviews with workers and managers, and works at the construction site during his tenure. The data obtained from the literature review and fieldwork were analyzed and evaluated, and solutions were suggested according to the findings. As a result, it is revealed that the labor productivity of İSKİ Baltalimanı Biological Wastewater Treatment Plant Construction varies according to the determined factors. Certain factors are observed to reduce labor productivity. Decreased labor productivity; it will prevent the project from being successful by reducing the cost, time and quality standards of the project. In order for construction projects to be successful, managers must always monitor the labor productivity at the construction site and work on the factors that affect it positively or negatively.