Giyilebilir teknolojilerde akıllı bilekliğin kullanımı ve Şanlıurfa iline ait bir araştırma
The use of smart bracelet in wearable technologies and a research on Şanliurfa province
- Tez No: 682534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa ilinde yaşayan insanların günlük aktivite hareket verilerini giyilebilir teknoloji (akıllı bileklik) kullanılarak; kalp atım hızı (nabız), adım, mesafe, kalori, derin uyku, hafif uyku, uyanık zaman, uyku, yatış saati, kalkış saati aktivitelerini takip etmek ve ölçmek için yapılmıştır. Çalışmada, akıllı bileklik takılan kişilerden 24 saat süre zarfında bu bilekliği elinden çıkarmaması istenmiştir. Akıllı bilekliği eline takılan kişilerden normal günlük faaliyetleri ne ise aynı doğrultuda devam ettirilmesi istenmiştir. Bu işlem sonucunda akıllı bileklikten web bluetooth aracılığıyla yazılımla veri çekme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama için MySQL veri tabanı kullanılmıştır. Veri tabanını yönetmek için de phpMyAdmin kullanılmıştır. Localhost için Apache server, web için de domain-hosting hizmeti veren kuruluşun sunucusu kullanılmıştır. Bu üç uygulamayı (MySQL, phpMyAdmin, Apache server) localde çalıştırmak ve yönetmek için Xampp uygulaması kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle araştırmaya katılan kişilerin demografik özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra akıllı bileklikten alınan nabız, adım, mesafe, kalori, derin uyku, hafif uyku, uyanık zaman, uyku, yatış saati, kalkış saati aktiviteleri ile ilgili veriler katılımcıların demografik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma işleminde Independent Sample T testi ve One-Way Anova testi kullanılmıştır. Yapılan analizlerde katılımcıların nabız, adım, mesafe, kalori, derin uyku, hafif uyku, uyanık zaman, uyku, yatış saati, kalkış saati aktivitelerinin demografik özellikleri açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study uses wearable technology (smart wristband) to analyze the daily activity data of people living in Şanlıurfa province; heart rate (pulse), step, distance, calories, deep sleep, light sleep, awake time, sleep, bedtime, departure time, etc. It was made to track and measure activities. In the study, people who wore smart bracelets were asked not to dispose of this wristband within 24 hours. People whose smart wristbands were worn were asked to continue their normal daily activities in the same direction. As a result of this process, data extraction from the smart wristband via web bluetooth was performed. MySQL database is used for this application. PhpMyAdmin has also been used to manage the database. Apache server was used for localhost and the server of the organization providing domain-hosting services in the web was used. Xampp application is used to run and manage these three applications (MySQL, phpMyAdmin, Apache server) locally. The data obtained from the participants were analyzed through the SPSS 20 statistical package program. In this context, the demographic characteristics of the people participating in the study were determined first. Then the heart rate, step, distance, calories, deep sleep, light sleep, wake time, sleep, bedtime, departure time etc. from the smart bracelet. The data on the activities were compared in terms of the demographic characteristics of the participants. Independent Sample T test and One-Way Anova test were used in the comparison process. In the analysis, the participants' heart rate, step, distance, calories, deep sleep, light sleep, awake time, sleep, bedtime, departure time, etc. It has been determined that their activities differ significantly in terms of their demographic characteristics.