İkinci ürün at dişi mısırda(Zea mays. L. indentata) damla sulama sistemi için uygun lateral aralığı ve sulama düzeyinin belirlenmesi
Determination of suitable-day lateral range and irrigation level for drip irrigation system in second product dent corn
- Tez No: 682564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Harran Ovası koşullarında damla sulama ile sulanan ikinci ürün at dişi mısırın (Zea Mays L. indentata); uygun lateral aralığı ve Class A Pan katsayısını belirlemek amacıyla 2020 yılında yürü-tülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deseninde ve üç tekerrürlü olarak uygulan-mıştır. Ana konuları lateral aralıkları (A:75 cm ve B:150 cm), alt konuları ise sulama düzeyleri (a (kpc=0.60), b (kpc= 0.90), c (kpc= 1.20) ve d (kpc= 1.50)) oluşturmuştur. Sulama aralığının 7 gün alındığı araştırmada vejetasyon süresi boyunca toplam 9 kez sulama yapılmıştır. Konulara uygulanan sulama suyu miktarı 483 mm ile 1086 mm arasında bitki su tüketim değerleri 510 mm ile 1164 mm arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the second crop dent corn (Zea Mays L. indentata) irrigated by drip irrigation under the conditions of the Harran Plain; It was conducted in 2020 in order to determine the appropriate lateral spacing and Class A Pan coefficient. The trial was carried out in randomized blocks in split plots pattern and in three replications. Main topics are lateral ranges (A: 75 cm and B: 150 cm), sub-topics are irri-gation levels (a (kpc = 0.60), b (kpc = 0.90), c (kpc = 1.20) and d (kpc = 1.50)) formed. In the research in which the irrigation interval was taken for 7 days, a total of 9 irrigations were made during the veg-etation period. The amount of irrigation water applied to the subjects varied between 483 mm and 1086 mm, and the plant water consumption values varied between 510 mm and 1164 mm.