Börülce [Vigna unguiculata (L.) walp.] yerel çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin yeni çeşitlerle karşılaştırılması
Comparison of agronomical characters of local cowpea [Vigna unguiculata (L.) walp.] varieties with new varieties
  1. Tez No: 682563
  2. Yazar: ZEYNEP UZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Börülce [Vigna unguiculata (L.) Walp.]; yeşil ve kuru tane olarak insan beslenmesinde; yem bitkisi olarak hayvan beslenmesinde ve yeşil gübre olarak da toprak verimliliğinin arttırılmasında önemli bir yere sahiptir. Yurdumuz da Muğla, Manisa, Balıkesir ve Denizli hem taze hem de kuru börülce tarımının yapıldığı başlıca illerindendir. Bu çalışmada Türkiye'nin değişik bölgelerinden toplanan yerel börülce çeşitleri (Antalya, Muğla, Denizli, Aydın, Balıkesir, Çanakkale ve Diyarbakır) bazı önemli ticari çeşitlerle (Akkız-86, Karagöz-86, Amazon, Sırma, ve Pekşen) 2019 yetiştirilme sezonunda Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama arazisinde verim ve verim ile ilişkili özellikleri gözlemlemek için karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda AVN 2005 ilk çiçeklenme gün sayısı; AVN 2039 %50 çiçeklenme gün sayısı; AVN 2015, 2016, 2035 ve 2039'un tane verimi açısından bazı ticari çeşitlerle rekabet edebilir oldukları tespit edilmiştir. Seçilen bu yerel çeşitlerin seleksiyon ve melezleme ıslahı yoluyla yeni çeşitlerin geliştirilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cowpea [Vigna unguiculata (L.) Walp.]; has an important place in human nutrition as green pods and dry seeds; in animal feed as a forage crops and in increasing soil productivity as green fertilizer. In Turkey, Muğla, İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir and Denizli are the main growing cities for both fresh pods and dry seeds. In this study local cowpea varieties collected from different regions in Turkey (Antalya, Muğla, Denizli, Aydın, Balıkesir, Çanakkale and Diyarbakır) have been compared at Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops research area with some of the important commercial checks (Akkız 86, Karagöz 86, Amazon, Sırma and Pekşen) in 2019 growing season to observe yield and yield related characters. As a result of the findings obtained, it has been determined that some landraces can compete with commercial varieties in terms of seed yield (AVN 2015, 2016, 2035 and 2039); days to first flowering (AVN 2005) and days to 50% flowering (AVN 2039). It is thought that these selected landraces can be used in the development of new varieties through directly or hybridization programs