Antalya İli Korkuteli ilçesi Ardıçdağı Orman İşletme Şefliği sınırlarında bulunan köylerde insan – yaban domuzu (sus scrofa) çatışması
Human-wild boar (sus scrofa) conflict in settlements within the borders of Ardiçdagi Forest Sub-district Directorate in Korkuteli / Antalya
- Tez No: 682584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Antalya İli Korkuteli İlçesi Ardıçdağı Orman İşletme Şefliği Sınırlarında Bulunan Köylerde İnsan – Yaban Domuzu (Sus Scrofa) Çatışması isimli bu yüksek lisans tez çalışması Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde yapılmıştır. Arazi çalışmaları, Antalya ili Korkuteli ilçesi Ardıçdağı Orman İşletme Şefliği sınırlarında bulunan Güzle Köyü ve civarında 2017 - 2018 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, anket-mülakat tekniği ve iz-belirti Var-Yok tarama yöntemi ile insan-yaban domuzu çatışmasına yönelik veriler elde edilmiştir. Yapılan anket-mülakatlarda yöre halkının yaban domuzuna yönelik deneyimleri, görüşleri, yaban domuzu ihlal ve zararları ile sorunların çözümüne yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. İz-belirti Var-Yok tarama yöntemi ile ise, yaban domuzunun orman ve ziraat alanı habitatlarını kullanım frekanslarına dair bilgilere ulaşılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre Yaban domuzlarının Mart ve Kasım ayı arasındaki yaz ve sonbahar döneminde %44 oranı gibi büyük bir oranda ziraat alanlarını kullandığı, bu dönemde en çok sebze, meyve ve ekin tarlalarına zarar verdiği tespit edilmiştir. Yöre halkının yaban domuzu zararlarını önlemede yaban domuzu avcılığında aktif rol üstlenen Avcı Derneklerine (% 74) oranında güvendikleri ortaya çıkmıştır.Esas koruma ve kontrolden sorumlu Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili Genel Müdürlüklerine bağlı kurumlarının yaban hayatı koruma çalışmalarında daha dikkatli olmaları, yöre halkı ile daha iyi ilişkiler kurmaları ve yaban hayatı konusunda meydana gelen problemlerin çözümünün her aşamasında yöre halkı ile işbirliği yapmaları, gerekli önlemleri almaları ve yöre halkının bu önemli sorununa uzun vadeli ve net çözümler üretmeleri gereği bu tez çalışması ile bir kez daha net bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This master thesis“Conflict of Human-Wild Boar (Sus Scrofa) in the villages located in the boundaries of Ardıçdağı Forest Management Directorate in Korkuteli District of Antalya Province”was carried out at Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Forestry, Department of Wildlife Ecology and Management. The field studies were carried out in 2017 - 2018 and around Güzle Village, which is located within the boundaries of Ardıçdağı Forest Management Directorate in Korkuteli district of Antalya province. In this study, data about human-wild boar conflict were obtained by questionnaire-interview technique and traces-signs presence-Absence scanning method. In the questionnaire-interviews were reached the local people experiences, views, violations and harms of the wild boar and the results for the solution of the problems. Trace-signs Presence-Absence scanning method was used to obtain information about wild boar's forest and agricultural habitat usage frequencies.According to the results, it was found that wild boars used agricultural areas as much as 44% in the summer and autumn period between March and November and mostly damaged the vegetable, fruit and crop fields during this period. It was found that local people trust the Hunter Associations (74%) who play an active role in wild boar hunting in preventing wild boar damages.The institutions of the General Directorate of Agriculture and Forestry, which are responsible for the main protection and control, should be more careful in the wildlife conservation activities, establish better relations with the local people and cooperate with the local people at every stage of the solution of the problems occurring in the wildlife, take the necessary measures and It has been once again clearly seen in this thesis that the public needs to produce long-term and clear solutions to this important problem.