Urban architecture as an architecture of urban public realm
- Tez No: 6826
- Danışmanlar: SELAHATTİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET KENTSEL MEKANLAR MİMARİSİ KORKMAZ, Tansel Yüksek Lisans Tezi, Mimarî ik Bölümü Tez Yöneticisi : Inst. Selahattin ÖNÖR Şubat, 1989 Kamusal mekanın çözülmesi ve bununla birlikte şehrin parçalanması son günlerdeki mimari tartışma 1 ar in odak noktasini oluşturmaktadır. Mimarlık, toplumsal mekani yeniden inşa edebilecek tek disiplindir ancak bugünkü şehir - inşa süreci ve mimarlığın kendi disipliner yaklaşimi bunu engellemektedir; sonuç olarak mimarlar parseller içine, hatta binalarin içine hapsedilmiştir. Toplumsal mekanın ve dolayisi ile şehrin yeniden inşası için bugünkü şehir - inşa surecinin ve mimari pratiğin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Şehir - inşa sürecinin yeniden or ganize edi 1 mes i bu tezin çalişma alani içinde değildir. Bu tezin amaci toplumsal mekanı yeniden inşa edecek olan mimari disiplini tanımlamaktır: bu kentle mimarlık arasındaki ilişkiyi yeniden kuracak olan kentsel mimarlıktır ki Van Eyck' in de dediği gibi mimarlığa kentsel açıdan, kentleşmeye mimari açidan yaklaşmak demektir. Kentin parçalarini ve kentlileri bir arada tutan birleştirici bir eleman olan vtoplumsal mekan bu mimarlığın temel ilgi alanıdır. Giriş bölümünde kent ile toplumsal alan arasindakı ilişki genelde tanımlanmaktadır. ilk iki bölümde bu ilişkinin tarih içinde gelişimi, uluslararası ve ulusal bağlamda kentsel kültür ve yaşam, kentsel morfoloji ve mimarin rolü- çerçevesinde tartışılmaktadır. Tarihsel gelişim insan doğasının toplumsal mekan, ile ilgili değişmez değerlerini anlamak için yapilmistir. Sonuçta toplumsal mekanın sabit belirleyicileri elde edilmiş ve toplumsal mekan bunlara- gore üçüncü bolümde betimi enmişti r. Üçüncü bolümde ayni samanda bu mekanin çözülme nedenleri ve mimarin bu bağlamdaki rolü araştir i lmaktadir. Dördüncü bolümde kentleşme ile ilgili güncel tartışmalar ilgili terminolojinin -kimlik, yer, bağlam, tipoloji, vs.- nasil ortaya çiktigini anlamak için araştırilmistlr. Ve son olarak kentsel mimarlik kentsel bağlam -ki bu yanlîzca fiziksel değil kültürel bağlamdır- ve tipoloji fikri çerçevesinde taniml anmiştir ; kentsel bağlam tasarım üreteci, tipoloji ise ta sari m yöntemidir. Anahtar, kelimeler : kentsel mimari, kentsel mekan, kent tarihi, kentsel bağlam vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT URBAN ARCHITECTURE AS AN ARCHITECTURE OF URBAN PUBLIC REALM KORKMAZ, Tansel M.A in Architecture Supervisor : Inst. Selaha.ttin ONUR February, 1989 The dissolution of the urban public realm and concommi tant fragmentation of the cities are today at the centre of current debates in- architecture. Architecture is the only discipline which can re-build the urban public realm. Today it cannot achieve this; because of the existing city-making process and the present day architectural practice, architects are restricted in the plots given to them. In order to rebuild the urban public realm the city-making process should be re organized and the architectural discipl ine redefined. Reorganization of the city-raaking process is not within the scope öf this thesis. The intention is to redefine the architectural discipline to rebuild the urban public realm: an urban architecture to re-establish the relationships between architecture and the city. This means“to approach architecture urbanistical 1 y, and urbanism architecturally”as said by Van Eyck. The urban iiipublic realm is the prime concern of urban architecture as a bonding element keeping its parts together as well as gathering the citizens. In the introduction, the relationship between the city and the public realm is defined in general. In first two chapters, the evolution of this relationship is studied throughout the history in worldwide and national context with respect to urban life and urban culture; urban morphology - elements of urban public realm, modes of physical organization, sense of unity - ; and the role of architect. The historical survey intends to rediscover the timeless values of human nature related with urban public realm. Thus the constant aspects of urban public realm are obtained, and defined accordingly in the third chapter. The reasons of dissolution in the public realm and the role of architect in this context are also examined in this chapter. In the fourth chapter the current debates on urbanism are studied to understand the appearence of related terminology such as identity, place, context, typology, collective memory, etc; And lastly, urban architecture is defined with respect to the urban context, that is the cultural context, as a design generator; and to the concept of. typology as a design method. Keywords urban architecture, urban public realm, history of the city, urban context. iv