Algorithms for multi-level capacitated lot-sizing problem with set-up times
- Tez No: 6825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET ÇOK AŞAMALI, HAZIRLAMA SÖRELÎ KAPASİTE KISITI OLAN SİSTEMLERDE KAFİLE BÜYÜKLÜSÜ PROBLEMLERİ İÇİN YÖNTEMLER ŞAHIN, E. İffet Yüksek Lisans Tezi : End. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ömer KIRCA Mayas, 1989, 89 sayfa Çok aşamalı, her aşamada kapasite kısıtı olan ve N-l alt ürünün birleştirilmesiyle oluşturulan tek bir ürünü T saman dilimi üzerinde çizelgelemek için sezgisel çözüm yöntemleri geliştirilmiştir. Ürünler her aşamada sinirli üretim kapasitesini paylaşırlar. Bir ürünün üretimine başlamadan önce bir hazırlık zamanı gerekmektedir. Amaç, bu tip sistemlerde toplam hazırlama ve envanter maliyetini en aza indirmektir. Tezde önerilen algoritmalar, aşamalar arasındaki maliyet etkileşimlerini göz önüne alan. bir maliyet değişim algoritmasının uygulanmasından sonra, her aşamayı tekaşamalı, hazxrlama süreli, çok ürünlü ve kapasite kısıtı olan bir si stem olarak değerlendirir. Algoritmalar bir takım rassal olarak yaratılmış değişik problem büyüklükleri, hazırlama gereksinimleri, hazırlama maliyetleri ve farklı kapasite seviyelerine sahip problemler üzerinde test edilmiştir. Yapılan denemelerde varılan sonuçlara göre, bu algoritmaların pratikte kullanılabileceği görülmektedir. Anahtar kelimeler Bite 'VA. W-0 cL*- Malzeme ihtiyaç planlaması, tek aşamalı çok ürünlü hazırlama samanlı ve kapasite kısıtlı sistemlerde kafile büyüklüğü belirlenmesi, '< çok aşamalı hazırlama zamanlı ve kapasite kısıtlı sistemlerde kafile büyüklüğü belirlenmesi 6o^- ol -° 3. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ALGORITHMS FOR MULTI-LEVEL CAPACITATED LOT-SIZING PROBLEM WITH SET-ÖP TIMES ŞAHîN, E. îffet M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ömer KIRCA May, 1989, 89 pages Three heuristic solution procedures are developed for scheduling production of N items over a time horizon of T periods in a multi -level, single end-item assembly system with capacity constraints at each level. Whenever an item is produced, a set-up occurs before production start-up. These set-ups are sequence independent. The objective is to minimize total set-up and holding costs of such an assembly system. The proposed solution procedures are based on the level-by-level application of a single level capacitated algorithm which is proposed in this thesis with a set of xxxmodified costs which attempt to account for the interdependencies among the stages. Mainly the algorithms consider each level as an independent single-level multi-item capacitated problem with set-up times. The algorithms are tested on a set of randomly generated problems with different problem sizes, set-up time requirements, set-up cost values and different levels of capacity constraints. The performances are compared and computational results are reported. These results indicate that the heuristics may be useful in practice. Keywords : Material Requirements Planning, single-level capacitated lot-sising with şet-up times, multi-level capacitated lot-sizing with set-up times citn ^e Cöc/e : ^O'T-P/.O^ IV