Türkiye'de İslamcılık fikrini dergiler üzerinden okumak (1960-1980)
Reading the idea of Islamism in Turkey through magazines (1960-1980)
- Tez No: 682602
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DOĞANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de, 1960-1980 yılları arasında ortaya çıkan İslamcı görüşleri dergiler üzerinden, belirli temalar çerçevesinde ele almayı hedeflemektedir. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde, Türkiye'de İslamcılık düşüncesi ve din-devlet ilişkilerinin seyri ele alınmaktadır. Bu bölümde, Osmanlı'da İslamcılık düşüncesinin gelişimi; II. Abdülhamid dönemi politikaları ve II. Meşrutiyet dönemi entelektüel yaklaşımları kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümün ikinci kısmında Cumhuriyet dönemi İslamcılık düşüncesinin seyri; din-devlet ilişkileri ve toplumsal alanda İslamcı oluşumlar kapsamında ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, belli bir metodoloji çerçevesinde seçilen ve 1960-1980 yılları arasında Türkiye'de yayınlanmış; Büyük Doğu, Diriliş, Diyanet İlmi Dergi, Fedai, Hilal, İlahi Işık, İslam, Müslüman Sesi, Pınar, Tohum, Yeniden Milli Mücadele, isimli dergilere yönelik içsel ve dışsal incelemelere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, tez kapsamına alınan İslamcı dergiler; siyaset, batı algısı ve sol ideolojiler, iktisat, eğitim, kadın, bilim, sanat temaları çerçevesinde incelenmiştir. Bu inceleme, belirlenen temalar çerçevesinde oluşturulan kavramların, dergilerde yayınlanan makalelerin başlıklarından müteşekkil bir dosyada taranması ve ulaşılan makale örneklemlerinin, çalışmaya dayanak oluşturması esasına dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deal with the Islamist views that emerged between the years 1960-1980 in Turkey through journals, within the framework of certain themes. In this context, in the first part of the thesis, the thought of Islamism and the course of religion-state relations in Turkey are discussed. In this part, the development of Islamism thought in the Ottoman Empire; II. Abdulhamid period policies and II. Constitutional period has been discussed within the scope of intellectual approaches. In addition, in the second part of this section, the course of Islamic thought in the Republican period; religion-state relations and Islamic formations in the social field. In the second part of the thesis, selected within the framework of a certain methodology and published in Turkey between 1960-1980; Internal and external analyzes of the magazines named Büyük Doğu, Diriliş, Diyanet İlmi Dergi, Fedai, Hilal, İlahi Işık, İslam, Müslüman Sesi, Pınar, Tohum, Yeniden Milli Mücadele are included. In the third part of the thesis, the Islamist journals included in the thesis; politics, western perception and left ideologies, economics, education, women, science and art themes. This review is based on the principle that the concepts created within the framework of the determined themes are scanned in a file consisting of the titles of the articles published in the journals and that the sample samples reached form a basis for the study.