Denizdibi tarama faaliyetlerinde işsüreçlerinin optimizasyonu
Optimization of business processes inseabed dredging activities
- Tez No: 682610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜL EMECEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine, Marine Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslararası ticaretin yaklaşık %90'ı denizyolu taşımacılığı kullanılarak yapılmaktadır. Denizyolu taşımacılığında limanlar ve tersaneler önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda liman ve tersane sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak denizdibi tarama faaliyetlerine olan talep artmıştır. Denizdibi tarama faaliyeti tarama vasıtalarının tarama alanına yedeklenerek çekilmesi (CER), Tezgâh Kurulumu, Tarama (Yükleme), Seyir ve Tahliye (Dökü) süreçlerine ayrılır. Bu süreçlerin verimliliğinin artırılması, zaman ve maliyetlerinin asgari düzeye indirilmesi için gereken faaliyetlerin bu süreçlere entegrasyonu ile gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada denizdibi tarama faaliyetinin ortaya çıkışından başlayarak çeşitlerini, tarama esnasında kullanılan ekipmanların çeşitliliğini ve simülasyonlar ile tarama operasyonunda kullanılacak vasıtaların ve personellerin sayılarının optimum şekilde belirlenebilmesine çalışılmıştır. Bu yönde tez çalışmasında denizdibi tarama faaliyetleri süreçlere ayrılarak süreç analizleri yapılmıştır ve verimliliği etkileyen faktörlerin belirlenerek ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Metot etüdü teknikleri kullanılarak bu süreçlere ait en uygun yöntemlerin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
About 90% of international trade is carried out using maritime transport. Ports and shipyards have an important place in maritime transport. In recent years, the demand for seabed dredging activities has increased due to the developments in the port and shipyard sector. Seabed dredging activity is divided into towing dredging vehicles to the dredging area (CER), Mobilization, Excavation (Loading), Navigation and Evacuation (Dump). Increasing the efficiency of these processes will be realized by integrating activities required to minimize time and costs into these processes. In this study, starting from the emergence of the seabed dredging activity, it has been tried to determine the types, the diversity of the equipment used during the dredging, and the optimum number of vehicles and personnel to be used in the dredging operation with simulations. In this direction, in the thesis study, seabed dredging activities were divided into processes and process analyzes were made and it was aimed to determine and eliminate the factors affecting productivity. By using work method study techniques, it has been tried to determine the most suitable methods for these processes.