İzmir Körfezi dip sedimentlerinde kirlilik dağılımı
  1. Tez No: 4167
  2. Yazar: ORHAN KÜÇÜKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Hidrodinamik özellikler bakımından oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan körfez sularına, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri son derece olumsuz olan endüst ri ve diğer kirli suların dökülmesi, hem deniz suyu kalitesinin incelenmesi, düzeltilmesi ve korunmasını güçleştirmekte hem de deniz suyunda oluşan bu kirlilik dibe çökelerek deniz dibi sedimentlerinin de kirlenme sine yol açmaktadır. Araştırma konum olan“İzmir Körfezi Dip Sedimentle- rindeki kirlilik dağı 1 ımı”' nın belirlenmesi, körfezin orta ve dış bölümlerinden alınan sediment numuneleriyle gerçekleştirilmiştir. İzmir Körfezinin bugünkü genel konumu ile ilgili bilgi ler ve çeşitli kuruluşlarca yapılan ölçüm çalışmaları verildikten sonra, sediment olgusu tanıtılmış, deniz suyunun bileşimi ve sediment-deniz, partikül-deniz ara sındaki ilişkiler açıklanmıştır. Sedimentler için önemli bir kirlilik parametresi olan ağır metallerin, deniz suyundaki davranışları, sedimente geçişleri ve oradan çözünerek tekrar deniz suyuna geri dönebilme durumları ile adsorpsiyon olgusu incelenmiş tir. İzmir Körfezinin Orta ve Dış Körfez bölümlerinin çeşitli kesimlerinden alınan sediment numunelerinde organik madde, toplam katı madde, toplam fosfor, toplam azot ve ağır metal gibi kirlilik parametrelerinin analizleri yapılmış ve sonuçlar sunularak gözlenen kirlilik dağı lımının sebepleri açıklanmaya çalışılmıştır. II-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industrial wastewater discharges have adverse effects on the Bay of Izmir which possesses a highly complex hydro- dinamic structure. Industrial effluents obscure the chemical analysis to control the quality of sea water while some pollutants precipitating and inducing conta mination of the sea bottom. In this study, determination of the pollution level on the bottom sediments of Izmir Bay is realized by means of the sediment samples taken from the middlt and outer bay. After presenting the already sitnation in the Bay of Izmir, composition of the sea water and the relations hips between particles and sea have been explained. Heavy metal transportation phenomenon considering its solubility and adsorption process are studied. Sediment samples which are taken from the middle and outer bay are analyzed for organic matter, total solid matter, total phosphorus, total nitrogen and heavy metals. Dispersion of the observed pollution is explained considering the obtained results. -Ill-