Örnek bir veri merkezi için ısıl yüklerin farklı yazılımlar kullanılarak karşılaştırılması
For a sample date center, comparison of thermal loads using different software
  1. Tez No: 682633
  2. Yazar: KAAN YILMAZKARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde enerji tüketimi, gelişmekte olan ülkelerin giderlerinin büyük çoğunluğunu oluşturmakta ve bu durum enerji tüketim miktarlarını etkileyebilecek etmenlerin irdelenerek, bir mühendislik bakış açısı ve akıl süzgecinden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Kişisel hayatlarımızda her türlü iş için, verilerin elektronik dönüşümü bir gereklilik olmuştur. Dolayısıyla sayısal bilginin anlık iletimini en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için büyük sunuculara ve donanımlara ihtiyaç vardır. Günümüzde bu kümelenmiş sonucular ve donanımlar, çok sayıda odada bütün bir binaya hatta bir binalar grubunda muhafaza edilmektedir. Bugünün veri merkezleri, kesintisiz çalışan, güçlü ve küçük sunucuların binlercesinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Veri merkezleri, elektrik tüketiminin çok yüksek olduğu tesislerdendir. Dünyada sayıları oldukça süratli bir şekilde artmakta olan veri merkezleri çok büyük miktarlarda elektrik tüketimine neden olmakta, bu durum tasarruf çalışmaları için ciddi bir potansiyel olduğunu ortaya koymakta ve yapılacak iyileştirmelerin önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada iklimlendirme amacıyla yapılan mühendislik tasarımları için halihazırda yaygın olarak kullanılan ısı kayıp/kazanç yazılımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Farklılıkların mühendislik ve akademik bakış açısıyla irdelenmesi ve bu alanda daha sonra yapılacak çalışmalar için kaynak çalışma olması hedeflenmiştir. Trace 700, Carrier Saatlik Analiz Programı, Revit ve Cypetherm Loads yazılımları kullanılarak bir veri merkezi için binanın üç boyutlu modeli oluşturulmuş ve ısıl yük hesapları yapılmıştır. Veri merkezleri tanımlanmış ve ısıl yükleri etkileyen parametreler araştırılmıştır. Sonuçlar analiz edilerek neden sonuç ilişkisi aranmıştır. Mekanik sitemlerde verimlilik çalışmalarının ilk basamağı hesapların doğruluğudur. Veri merkezleri için çevresel koşullarla kazanılan yükler cihaz yüklerine kıyasla oldukça küçüktür. Ancak dış duvarı ve çatı alanı fazla olan hacimler için ısıl hesaplar yapılırken kullanılan hesap metodunun veya yazılımın sonuçları etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, energy consumption accounts for the majority of the import costs of developing countries. This necessitates examining all factors that may affect energy consumption amounts. It is necessary to interpret such factors with an engineering perspective and a mental filter. The electronic conversion of data has been a necessity in any business. Large servers and network equipment are needed to perform the instantaneous transmission request of digital information. These aggregated results and associated equipment are stored in multiple rooms throughout an entire building. Today's data centers are composed of thousands of high-powered and too-small servers running 24/7. Data centers are among the facilities with very high electricity consumption. This kind of consumption reveals too much potential for saving studies. This study is aimed to compare heat loss/gain software for heating, ventilation, and air conditioning engineering designs and to scrutinize the possible differences from an engineering and academic perspective. For a sample data center, a 3D model of the building is created using Trace 700, Carrier Hourly Analysis Program (HAP), Revit and Cypetherm Loads software, and thermal-load calculations are made on this model. The first step of efficiency studies in a mechanical system is the accuracy of calculations. Although the gained loads with the help of environmental conditions for the data centers are too small compared to the device loads, the calculation method or the software used in the thermal calculations in the study shows that the volumes with large outer wall and roof area affect the accuracy of the results