Doğal gaz ve uygulama alanlarının etüdü
- Tez No: 68265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Son yıllarda doğal gaz kullanımında ülkemizde bir artış olmuştur. Doğal gazın zehirsiz oluşu, çevreyi kirletmesi, ısıl veriminin çok yüksek oluşu ve en önemlisi ekonomik oluşu insanların doğal gaza yönelmesini sağlamıştır Doğal gaz, ısıtmada ve evlerimizde ocakta güvenle kullanılmaktadır. Doğal gaz yakan kazanlar, atmosferik brülörlü ve üflemeli brülörlü olarak ikiye ayrılmaktadır. Gürültüsüz bir çalışma arzu ediliyorsa atmosferik brülörlü kazanlar tercih edilmelidir. Doğal gaz ile konutların bireysel olarak ısıtmasında ise“Kombi”adı verilen ; hem ısıtma hem de sıcak su ihtiyacım karşılayabilen cihazlar kullanılmaktadır. Cihazlar hermetik ve bacalı olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal gazın yanması neticesinde baca gazında yüksek oranda su buharı oluşur. Bu nedenle doğal gaz yakan kazanların bacaları da bu su buharının yoğuşabilmesinin sağlayabilecek ve bu yoğuşmadan etkilenmeyecek şekilde olmalıdır. Doğal gaz yakan kazan dairelerinde bacalar paslanmaz çelikten imal edilmelidir. Doğal gaz tesisatında Türk Standartları ve uluslararası standartlara uygun boru ve fittingsler kullanılmalıdır. Doğal gaz borusu olarak Borusan'ın doğal gaz için özel olarak imal ettiği dikişsiz borular kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years the usage of natural gas in our country has incrased. This is because a natural gas is not poisonous, it's out put is big, it dosen't rause pollution and the most important one, it is cheap. We are using natural gas in heating our houses and in owens safely. Natural gas couldrons could be athmospheric burner and blowing burner. Athmospheric ones are more silent,“Kombi”are used at flats because they could also heat water.“Kombi”have also two types one is hermetic and the other is chimney. When natural gas burns it causes a big amounts of steam in the chimney. So the chimseys should be able to indensify the steam. An this chimseys should be produced from stainless steel. The lubes used in natural gas installation should be as in Turkish and international standards. In installations the tubes which Borusan is producing only for natural gas is used. This tubes are without stitches.