Kırşehir ili sulu koşullarında bazı atdişi melez mısır (Zea mays indentata sturt.) çeşitlerinin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agronomic characteristics of some dent hybrid corn (Zea mays indentata sturt.) varieties under irrigated conditions in kirsehir
  1. Tez No: 682660
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, atdişi melez mısır çeşitlerinin Kırşehir sulu koşullarında tarımsal özelliklerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. 2019 yılında Kırşehir Mucur lokasyonunda sulu üretim tarlalarında Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen bu araştırmada, 16 adet atdişi melez mısır çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada tane verimi ve verim bileşenleri incelenmiş, özellikler arası ilişkiler belirlenmiştir. Varyans analizlerinde incelenen tüm özellikler için çeşitler arasındaki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, çeşitlerin tane verimi 948-1370 kg/da, koçanda tane sayısı 564.7–750.2 adet, koçan çapı 48.4-53.1 mm, koçan uzunluğu 17.37-25.70 cm, koçan ağırlığı 218.3-322.8 g, koçanda tane ağırlığı 188.4-263 g arasında değişim göstermiştir. İncelenen özellikler arasında 46 önemli ilişki belirlenmiş olup, bunun 33 adeti olumlu ve önemli, 13 adeti ise olumsuz ve önemli bulunmuştur. Verim ile en yüksek ilişki koçanda tane ağırlığı (r=0.97**) ve koçan ağırlığı (r=0.96**) arasında belirlenmiştir. En yüksek tane verimi Kalumet (1370.4 kg/da) çeşidinden elde edilmiş, bu çeşidi PL-538 (1366.7 kg/da) ve Albayrak (1261.2 kg/da) çeşitleri izlemiştir. Araştırma sonucunda, Kırşehir sulu koşullarında belirlenen yüksek verimli melez mısır çeşitlerinin münavebeye girebileceği belirlenmiştir. Temmuz 2021, 67 Sayfa
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the agronomic characteristics of dent hybrid corn cultivars under Kirsehir irrigated conditions. In this study, which was established in irrigated production fields in Kirsehir Mucur location in 2019 according to the Randomized Blocks Experimental Design with three replications, 16 dent hybrid corn varieties were used. In the study, grain yield and yield components were examined and the relations between the properties were determined. The difference between cultivars was found to be statistically significant for all traits examined in the analysis of variance. The values for investigated traits, changed between 948-1370 kg/da for the grain yield of the cultivars, 564.7-750.2 for the number of grains per ear, 48.4-53.1 mm for the diameter of the ear, 17.37-25.70 cm for the length of the ear, 218.3-322.8 g for the weight of the ear, 188.4-263 g for the kernel weight per ear. Among the examined features, 46 significant relationships were identified, 33 of which were positive and significant, and 13 were negative and significant. The highest correlation with yield was determined between kernel weight (r=0.97**) and ear weight (r=0.96**). The highest grain yield was obtained from Kalumet (1370.4 kg/da) variety, followed by PL-538 (1366.7 kg/da) and Albayrak (1261.2 kg/da) varieties. As a result of the research, it was determined that the high yielding hybrid corn varieties determined in Kirsehir irrigated conditions could enter into alternation. July 2021, 67 Pages