Farmasötik preparatlarda koruyucu olarak kullanılan bazı yardımcı maddelerin spektrofotometrik tayinleri
Spectrophotometric determination of some excipients used as preservatives in pharmaceutical preparations
  1. Tez No: 682661
  2. Yazar: ZUHAL ÜSTÜNKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEM ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hormon-benzeri etki göstermeleri sayesinde endokrin bozucu bileşikler olarak tanımlanan paraben türevleri ve alkoller, geniş spektrumlu koruyucu etkisi ve düşük maliyeti sebebiyle farmasötik, gıda ve kozmetik ürünler vasıtasıyla günlük yaşamda insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan koruyuculardan olan metilparaben (MeP), propilparaben (PrP) ve benzil alkol (BnOH) için literatürde var olan bakır(II)-neokuproin (Nc) kolorimetrisi deneysel koşulları yeniden optimize edilerek uygulandı. Modifiye edilmiş yöntemin prensibi, uygun sıcaklık ve sürede Cu(II)-Nc kompleksinin ilgili koruyucu bileşikler tarafından Cu(I)-Nc kompleksine indirgenmesi esasına dayanmaktadır. Açığa çıkan sarı rengin 450 nm dalga boyunda ölçülen absorbansı kullanılarak MeP, PrP ve BnOH için doğrusal kalibrasyon denklemleri elde edildi. Önerilen yöntemin MeP, PrP ve BnOH için belirtme sınırı (LOD) sırasıyla 1,23 µM, 2,27 µM ve 37,0 µM'dir. Gerçek örnek analizi için ilgili koruyucu maddelerden bir veya birkaçını ihtiva eden ampul ve şurup örneklerine yöntem başarıyla uygulandı ve geri kazanım değerleri hesaplandı. Ayrıca önerilen yöntem literatürde var olan referans bir GC–MS yöntemine karşı t- ve F-testleri kullanılarak istatistiksel olarak doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Paraben derivatives and alcohols, which are defined as endocrine disrupting compounds due to their hormone-like effects, enter daily life through pharmaceutical, food and cosmetic products and threaten human health. For this reason, the experimental conditions of the main copper(II)-neocuproin (Nc) colorimetry, existing in the literature, were re-optimized and applied to commonly used preservatives, methylparaben (MeP), propylparaben (MeP) and benzyl alcohol (BnOH). The principle of the method is based on the reduction of the Cu(II)-Nc complex to the Cu(I)-Nc complex by the relevant excipients under the certain conditions. Linear calibration equations for MeP, PrP and BnOH were obtained by using the absorbance of the released yellow color measured at 450 nm. The limits of detection (LODs) of the method for MeP, PrP and BnOH are 1,23 µM, 2,27 µM and 37 µM, respectively. For real sample analysis, the method was successfully applied to ampoule and syrup samples containing one or more of the relevant preservatives and the recovery values were calculated. The proposed method was also statistically validated against a reference GC–MS method available in the literature.