Yeşil bina ve sürdürülebilirlik açısından yeni yapılan bir hastanenin leed sertifikasyon sistemi kapsamında inşaat sürecinin incelenmesi
Investigation of a new hospital in terms of green building and sustainability from the construction process within the scope of leed certification system
  1. Tez No: 682664
  2. Yazar: BÜKE ORCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DAMAR ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaşam standartlarının giderek artması çevre kirliliğini oluşturan yapıların hızlı artışına neden olmuştur. Tüm bunlar olurken çok acımasız bir şekilde doğaya yönelik davranış biçimimiz de dünya çapında belli sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Özellikle iklim değişikliği konusunun dikkat çekici bir hal alması ve enerji krizinin ön planda tutulması; binaların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için önlemler alınmasını ve bu tedbirlerin geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) yeşil bina sertifikasyon programı, enerji, su ve yapı malzemeleri tüketiminde azalmaları teşvik ederken aynı zamanda bina kullanıcılarının sağlığını ve genel toplum bağlantısını geliştirerek sürdürülebilir binaların tasarımına olanak sağlamaktadır. Program tarafından onaylanan yeşil binalar; binaların oluşturduğu çevresel ayak izini azaltırken, gerçekten sürdürülebilir olması için binaların ömrü boyunca ortaya çıkabilecek dış streslere dayanacak şekilde tasarlanmasını konu edinmektedir. Bunun yanısıra LEED; bazı çevresel kategorilerde, projelere ön koşul ve kredi sağlamaktadır. Bunlar; sürdürülebilir alanlar, malzemeler ve kaynaklar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, iç mekan hava kalitesi, tasarımda inovasyon ve bölgesel önceliktir. Bu sertifikasyon sisteminde amaç; yapının sadece çevre dostu olması değil, bunun yanı sıra yapı malzemeleri kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda çevresel matrisler (hava, toprak, yeraltı, su ve enerji) üzerinde minimum düzeyde olumsuz etkiye/etkilere sahip bir çalışma ve işleyiş sürecine sahip olmasını sağlamaktır. Nitelikli bir projede LEED Sertifikasyon Sisteminin çevresel hedeflere katkıları; sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu ana başlıkları altında yapılan çalışmalarda topluma sunulmaktadır. Tasarlanan ve inşa edilen bu çalışma LEED 2009 versiyonu derecelendirme sistemi kapsamında incelenmiş ve bu versiyonun içermiş olduğu tüm alt kategoriler ile detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Aynı zamanda; sürdürülebilirlik ilkesi altında LEED (Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik) Sertifikasyon sistemi ile bir bütün olarak tasarlanmış ve uygulanmış olan bir hastane projesinin incelenmesidir. Hastane Projesinde kullanılan başarılı stratejiler ve yenilikçi uygulamaların özel örnekleri nitelikli bir sertifikasyon sürecine tabi olmuştur ve bu örnekler sürekli olarak takip edilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The gradual increase in living standards has caused the rapid increase of the buildings that cause environmental pollution. While all this is happening, worldwide troubles arise due to the way we treat nature in a very cruel way. In particular, the issue of climate change has become remarkable and the energy crisis is prioritized; It has led to the need to take measures to reduce the negative effects of buildings on the environment and to develop these measures. The Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) green building certification program enables the design of sustainable buildings by promoting reductions in energy, water and building materials consumption while at the same time improving the health of building users and the connection to the general community. Green buildings approved by the program are about the design of buildings to withstand external stresses that may arise throughout their life, in order to be truly sustainable while reducing the environmental footprint. In addition, LEED; provides prerequisites and credits to projects in some environmental categories. These are sustainable areas, materials and resources, water efficiency, energy and atmosphere, indoor air quality, innovation in design and regional priority. The purpose of this certification system; To ensure that the building is not only environmentally friendly, and uses building materials, but also has a working and operating process with minimal negative impact / effects on environmental matrices (air, soil, groundwater, water and energy). Contribution of LEED Certification to environmental targets in a qualified project; It is presented to the public in studies conducted under the main headings of sustainability and energy saving. This designed and built study has been examined within the scope of the LEED 2009 version rating system and all subcategories that this version includes have been evaluated with a detailed examination; It is the examination of a hospital project designed and implemented as a whole with the LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Certification system under the principle of sustainability. Successful strategies and special examples of innovative practices used in the Hospital Project have been subjected to a qualified certification process and these examples have been continuously followed and the study has been completed.